03 Aralık
#13109391

VakıfBank Ferdi Kaza Sigortası Kesme Sorunu!

VakıfBank'tan ihtiyaç kredisi çektim. Müşteri No.: 4450084***** müşteri numaralı kredi den benim adıma yaptırılan hayat sigortası (46 TL aylık) ve Ferdi Kaza Sigortası (500 TL) tutarında sigorta kesildi.


VakıfBank müşteri temsilcisini arayıp ferdi kaza sigortasının iptalini istediğimde bankanızla görüşün diyorlar. Hayat sigortasının yapılmasını anladım da Ferdi Kaza Sigortası ne demek kardeşim ben 65 yaş üstü bir insan değilim neye dayanarak zorunlu hale geliyor bu ferdi kaza ve hayat sigortamın iptalini istiyorum.

Murat Murat 964 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

 • Murat03 Aralık

  T. C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ’ ne 03.12.2019 tarihinde yapmış olduğunuz 1902819654 sayılı başvurunuz 03.12.2019 tarihinde sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından cevaplanmıştır: Bilindiği üzere, bankalar ve diğer kredi kuruluşlarının verdikleri krediler nedeniyle zorunlu olarak hayat ve Ferdi Kaza Sigortası yaptırılmasını gerektiren yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Bununla birlikte, bankalar ve diğer kredi kuruluşları, verdikleri kredilerin geri ödemelerinde sorun yaşanmaması ve kredi kullanan kişilerin varislerinin de zor duruma düşmelerini engellemek amacıyla, tarafların anlaşmasıyla, kredi kullanan kişilerden sigorta yaptırmasını talep edebilmektedir. Diğer taraftan, 13/09/2015 tarihinde yürürlüğe giren Bireysel Kredilerle Bağlantılı Sigortalar Uygulama Esasları Yönetmeliği’nin 11 İnci maddesinde kredi veren kuruluş tarafından düzenlenen sigorta sözleşmesinin iptal edilme koşulları düzenlenmiştir. Anılan yönetmeliğin ilgili maddesi;“Kredi kuruluşunun aracı olduğu kredi bağlantılı sigortalarda; kredi kullanan, kredi kuruluşu tarafından talep edilen teminat ile süre şartlarını sağlayan ve dain-i mürtehini kredi kuruluşu olan yeni bir sigorta poliçesini, mevcut poliçenin veya katılım sertifikasının başlangıç tarihinden itibaren bir ay içinde kredi kuruluşuna ibraz edebilir. Bu durumda, ilk poliçe başlangıç tarihinden itibaren iptal edilerek, ödenen primler ibraz tarihinden itibaren beş iş günü içinde kesintisiz olarak iade edilir. Aynı koşulların sağlanması kaydıyla sonraki tarihlerde yapılacak iptal taleplerinde gün esası üzerinden prim iadesi yapılarak veya ayrılma değeri ödenerek poliçe sonlandırılır ve ödemeler aynı süre içinde yapılır. 13/1/2011 tarih ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun ilgili maddeleri ve zorunlu sigortaların sonlandırılmasına ilişkin hükümler saklıdır.” hükmünü haizdir. Bilgilerinize sunulur.

 • Murat03 Aralık

  Tüketici hakem heyetinede başvuruda bulundum. Ödediğim tutarı iade edin.

 • VakıfBank Temsilcisi03 Aralık

  Sayın Müşterimiz, Bankamıza ilettiğiniz başvurunuz 3443016 numaralı kayıt ile değerlendirilmektedir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Bankamıza kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

 • Murat03 Aralık

  www.vakifbank.com.tr internet sitenizden de başvuruda bulundum ferdi kaza sigortamı ve hayat sigortamı iptal edip tutarı tarafıma yatırın aksi takdirde Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım.

 • VakıfBank Temsilcisi03 Aralık

  Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Ziyaretçi Yorumları