14 Ocak
Yorum Yap
#11445522

VakıfBank Emekli Maaşı Müşterilerinden Kart Aidatı Alıyor!

VakıfBank'tan 20 yıldan fazla emekli maaşını alan ve aynı süredir emeklilikle birlikte verilen kart numarasının son dört hanesi 8817 ile biten VakıfBank Worldcard kredi kartı kullanan 81 yaşında bir emekliyim. Kredi kartımın emekli maaşımdan otomatik ödeme talimatı bulunmaktadır. Bu yüzden, yıllardır ekstrelerimde fark etmediğim, kart aidatı olarak kesilen ücreti, son ekstremde fark ettim ve iptal ettirdim. VakıfBank'ın emekli maaşı müşterilerinden kredi kartı aidatı almadığını yeni öğrendim. Aldığım kısıtlı emekli maaşımdan bir devlet bankası tarafından haksız yere kredi kart aidatı tahsil edilmiş olmasına çok üzüldüm.
Bu durumda geçmişe dönük olarak kredi kartımdan kesilen, bugüne kadar ödediğim bütün kart aidatı ücretlerimin iadesini talep ediyorum. Aksi halde maaş sözleşmemin bitiminde emekli maaşımı ve kredi kartımı, kart aidatı almayan başka bir bankaya taşımak zorunda kalacağımı belirtirim.

Nurşan Nurşan 2.306 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Nurşan15 Ocak

    Sayın VakıfBank Yetkilisi, Mail adresime VakıfBank sorun çözelim biriminden gelen bildirimde: ''Sayın n. P. Bankamıza ilettiğiniz başvurunuz incelenmiş olup kredi kartınıza yansıtılan yıllık aidatın iadesi gerçekleştirilmiştir. Bilgilerinize sunar, keyifli alışverişler dileriz. Saygılarımızla, '' denilmektedir. Şu var ki ben şikayetimde bu yıl kesilen kart aidatımı müşteri temsilciliğini arayarak iptal ettirdiğimi belirtmiş, emekli maaş müşterisi olduğum halde haksız olarak geçmiş yıllarda (yıllardır) kesilen ve fark etmeden ödemek durumunda kaldığım kart aidatlarının geçmişe dönük olarak iade edilmesi gerektiğini bildirmiştim. Zira bankanız ile emekli maaşı sözleşmesini imzalarken kredi kart aidatı alınmayacağını teyit etmiştiniz. Dolayısıyla geçmişe dönük olarak kredi kartımdan kesilen, bugüne kadar ödediğim bütün kart aidatı ücretlerimin iadesini talep ediyorum. Aksi halde maaş sözleşmemin bitiminde emekli maaşımı ve kredi kartımı, kart aidatı almayan başka bir bankaya taşımak zorunda kalacağımı tekrar belirtirim.

  • VakıfBank Temsilcisi14 Ocak

    Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler