12 Mart 2013
#1680603

Vakıfbank Çağrı Merkezine Ulaşamıyorum!

Vakıfbank Meb bağlantılı kredi kartı göndermiş. Benim isteğim olmamasına rağmen kabul ettim. Çıkan zarfta daha önceki şifrenizi kullanınız yazınca şaşırdım. Daha önce vakıf kart kullanmamıştım. Mevzuyla ilgili çağrı merkezini aradım. 15 dakika boyunca bağlanamadım. Sonra şifre işlemleri yerine bankacılık işlemlerinden bağlanmaya çalıştım. Orda da bekletilince kapadım.


Bu şekilde bekletileceksek, ya çağrı merkezi personelini artırın ya da müşteri memnuniyetini ağzınıza almayın. Gelmiş karta şifre alacağım, eski şifre durumu nedir öğreneceğim ama ulaşamıyorum. Tuhaf bir durum. Şimdi tek geçerli durum kartı kapatmam. İlgileneceğiz gibi boş cevapları kabul etmiyorum. Ulaşın gerekli şikayetimi alın lütfen.

Burak Burak 416 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Burak05 Nisan 2013

    Dönüş yapılmadı.Klasik bir geri dönülecektir iletisinden başka bir şey göndermeyen bir banka.Kurumsal bir banka değilmiş.Hem burda size dönülecektir de,hem müşterinin sorununu çözme.Çok lakayıt.Böyle devam edin.Kart iptali için ben arayacağım.

  • Burak17 Mart 2013

    hani nerde bana geri dönüş.başka bir bankayla yaşadığım sorun da ertesi gün dönüş olurken,vakıfbank bir haftada henüz dönemedi.müşteri memnuniyeti sıfır.

  • VakıfBank Temsilcisi12 Mart 2013

    Müşterimizin talebi Bankamız sisteminde işleme alınmıştır. En kısa sürede Sorun Çözelim ekibimiz tarafından kendisine geri dönülecektir. Bankamıza iletmiş olduğunuz bildirimlerinizin durumunu 444 0 724 telefon bankacılığımızdan takip edebilirsiniz. Saygılarımızla, VAKIFBANK Sorun Çözelim

Ziyaretçi Yorumları