26 Haziran 2013
#1869159

Vakıfbank Çağrı Merkezi Telefonu Açmıyor!

Vakıfbank müşterisiyim. 7 senedir maaşımı oradan alıyorum .444 0 724 müşteri hizmetleri numarasını aradığım da 9 dakika bekledim bana müzik dinlettiler ve cevap alamadım ve bu işi bir kaç kere yaptım ve aynı durumla karşı karşıya kaldım. Aynı durumdan iş yerimdeki arkadaşlarımda şikayetçi. Mecbur olmadıkça artık maaşımı çekmekten başka bir iş yapmıyorum Vakıfbank'la.


O da mecbur olduğum için yapıyorum. Umarım bu sorunu çözersiniz. Aşağıda şıkta yazıyor "Şikayetiniz ile ilgili daha önce firmayla bağlantı kurdunuz mu? ". Kuramıyorum ki telefonu açan yok.

Zekeriya Zekeriya 1.938 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Zekeriya30 Haziran 2013

    Sikayetim ile ilgili hemen cevap verdiler.zamanla anlariz ne kadar sonuc alabildigimizi

  • VakıfBank Temsilcisi26 Haziran 2013

    Müşterimizin talebi Bankamız sisteminde işleme alınmış olup, mail adresine cevabımız gönderilmiştir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi www.vakifbank.com.tr internet sitemizdeki "Sorun Çözelim" bölümünden veya 444 0 724 çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Bildiriminizin sonucunu belirtmiş olduğunuz mail adresinden kontrol edebilirsiniz. Saygılarımızla, VakıfBank Sorun Çözelim 444 0 724 www.vakifbank.com.tr

Ziyaretçi Yorumları