03 Haziran
#12066739

VakıfBank Bursluluk Kartımı Vermiyor!

Yaklaşık 4 ay öncesinde kartıma kayıp başvurusu yaptım. VakıfBank'ın Gemlik şubesinde yeni kart talebinde bulundum. Bana görevli en yakın zamanda bulunduğum okulun şubesine iletileceğini söyledi fakat hala elime ulaşmış değil. Müşteri hizmetleri kart ile ilgili herhangi bir durumu inceleyemediklerini söyleyip beni ilçe Milli Eğitim müdürlüğüne yönlendiriyor. İlçe Milli Eğitim müdürlüğü ise müşteri hizmetlerine yönlendiriyor.


Daha sonrasında bana gelen mesajda gerekli işlemlerin yapıldığı, kartın yenilendiği, il ilçe Milli Eğitim müdürlüğüne yönlendirileceği söylendi fakat bunun üzerine de yaklaşık 20 gün geçti. İki arada bir derede kalmış bulunmaktayım. Bu kadar mı zor yeni bir kart çıkarıp öğrenciyi mağdur etmemek? Lütfen en yakın zamanda kartımı talep ediyorum.

Ömürcan Ömürcan 3.437 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • VakıfBank Temsilcisi03 Haziran

    Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Ziyaretçi Yorumları