VakıfBank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hasan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  3 Yorum

VakıfBank Bloke Nedeniyle Parasızım

3.253görüntüleme
Hasan
Hasan 27 Kasım 2020 22:28

Kredi kartımdan nakit avans çektim ve para vadesiz hesabıma geçti. Kredi kartı limitimi doldurdum. Aynı günün aksamı ATM den aynı hesaba cebimdeki parayı da yatırdım. Hesabıma bloke koyulduğunu 1 gün sonra hesabımdaki parayı kullanmak istediğimde fark ettim. Müşteri hizmetleri ile 2 kez görüştüm blokeyi sadece şubeden kaldırabileceğimi kendilerinin bu işlemi yapamayacaklarını söylediler. Ben Tekirdağ Şarköy deyim burada VakıfBank şubesi yok tüm param VakıfBank hesabımda. Müşteri hizmetleri nakit avans çekim anında telefonla aranmış olmam gerektiğini belirtti ama beni arayan kimse olmadı. Direk hesabıma bloke konmuş. O zaman aynı akşam ATM den para yatırırken niye beni uyarmadın bloke konmuş hesabına para yatırıyorsun diye. Müşteri hizmetleri bu blokeyi nasıl kaldıramaz. Tüm param şu anda VakıfBank hesabımda ben cebim boş geziyorum şubeye gidecek para arıyorum. E tabi şimdi bir de hafta sonu 2 gün daha beklemek zorundayım. Yok böyle saçmalık yazıklar olsun. Bu şikayetime cevap olarak standart mesaj göndermenizi değil blokemi kaldırmanızı istiyorum.

VakıfBank Logo
VakıfBank27 Kasım 2020 22:28

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Hasan
Hasan27 Kasım 2020 22:50

Ben standart mesaj göndermenizi değil mağduriyetimin giderilmesini istedim. Herkese aynı hazır mesaj. Müşteri hizmetlerinin numarasını veriyorsunuz. Aramamızı istiyorsunuz sanki telefona bakan kişi işimizi halledecekmiş gibi. Kim halledecekse o arasın beni. Verdiğiniz numaralar ile zaten görüştüm. VakıfBank sorun çözelim yazmışsınız hadi çözün de görelim. Müşteri hizmetleri arayıp Hasan bey 100 bin tl krediniz hazır veya 150 bin tl krediniz hazır onaylıyor musunuz diye telefondan kredi vermek için onay isterken yetkisi var ama 32 bin kusurluk hesabımın blokesini kaldırmaya yetkisi yok.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  3 Yorum

3 Yorum

Bağdagül
Bağdagül11 Aralık 2020 22:12
 

Hasan bey merhaba çözüldü mu acaba sorun? Ben de Covid pozitifim dert anlatıyorum şubeye davet ediyorlar

Hasan
Hasan12 Aralık 2020 00:26
 

Müşteri hizmetleri hiçbir şey yapmıyor. Mecbur bankaya gittim bir evrak imzalatıp açtılar

Bağdagül
Bağdagül12 Aralık 2020 10:12
 

Teşekkürler bilgi için

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler