Toplam çözüm sayısı
..
VakıfBank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Vakıfbank Banka Kartı Ve Kredi Kart Yanıltması

1.468görüntüleme
Metin
Metin 16 Ocak 17:29
Vakıfbank Banka Kartı Ve Kredi Kart Yanıltması

15.01.2021 tarihinde saat 13.10 civarlarında banka maaş kartımdan bana ait olmayan 10 bin tl ve 20 bin tl olmak üzere 2 adet işlem yaparak kendi kredi kartıma yatırıp oradan 36 bin tl ödeme yapılmış. Bana ilk mesaj onayında işlemin bana ait olmadığından hemen banka yı arayıp hesapları bloke ettirdim. İşlemlerin hepsi kredi kart provizyon da olmasına rağmen iptalini yapmadılar. Aynı gün içerisinde bankadan yapılan işlemleri ıslak imzalı alarak adliyeye suç duyurusunda bulundum. Bankanın en kısa zamanda bu konu hakkında hesabıma yapılan işlemlerin iadesi talep ediyorum.

VakıfBank Logo
VakıfBank16 Ocak 17:29

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Metin
Metin2 hafta önce

Sayın VakıfBank yetkilileri şikayetimin üzerinden 30 gün geçmesine rağmen hale müşterisinin mağduriyetini gidermemiş ve bana savcılık tarafından bankamıza yazı gelmesi halinde işleme konulacağını ile alakalı mesaj atıyor ve bunun üzerine bizzat kendim savcılıksan yazıyı elden teslim etmeme rağmen hala beklemekteyim daha sonra yapılan işlemlerin ilgili makamlara dilekçesini benim vermemi istiyor ama kime nereye hangi hesap numarasına hangi t. C. Ödeme yapılmış ne müşteri hizmetleri ne de banka şubesi vermiyor. 3 şahıslar Yapı Kredi Bankasının mobil internet üzerinden de işlem yapmak istiyorum ama Yapı Kredi Bankası buna izin vermiyor fakat VakıfBank bu işlemlere hepsine onay veriyor ve ben işlemlerin ilk onay mesajında işlemin bana ait olmadı için 15.01.2021 saat 13.18 de müşteri hizmetleri arayıp kartları ve hesapları kapattırıyorum ama benden sonra saat 13.19.30 ve saat 13.22.08 de 2 adet daha işlem oluyor Bu konu hakkında en kısa zamanda mağduriyetim giderilmesini ar ederim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler