VakıfBank  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Anılcan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

VakıfBank Agresif Şube Çalışanı

400görüntüleme
Anılcan
Anılcan 09 Kasım 2020 16:11

08/11/2020 'de Ağrı Doğubayazıt VakıfBank ATM'sinde VakıfBank kartım ile para yatırma işlemi yaparken paramın tamamı ATM içerisinde kaldı , fakat bir kısmı hesabıma yattı. Bunun üzerine müşteri hizmetlerini aradım sağ olsunlar ilgili davranıp 3 iş günü içinde sorunumun çözüleceğini söylediler.

09/11/2020' de Şubeyi bilgi vermek için aradım fakat yapmış olduğu işten sıkılmış olan bir bayan arkadaş ilgilenmek yerine fuzuli bir şey için aramışım gibi geçiştirici ve sinirli cevaplar vererek "kayıt" bize düşmedi , düşerse 20 gün içinde sonuçlandırılır dedi. Arkadaş çok yoğun çalışıyor telefonla arayan kişileri müşteriden saymıyor olacak ki sonrasında cevap verdiğim anda yani konuşurken telefonu suratıma kapattı.

Daha sonra yeniden müşteri hizmetlerini aradım 3 iş günü içinde çözüleceğini arkadaşın verdiği bilginin yanlış olduğunu belirttiler. Bu tip insanları şikayet etmemek yanlarına hal ve hareketlerinin kâr kalmasını sağlar bu sebeple bu metni yazdım.

Maaş müşterisi olduğum bankanın bu çalışanını lütfen uyarın. ATM kayıt no:4851862. 

VakıfBank Logo
VakıfBank09 Kasım 2020 16:11

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Anılcan
Anılcan13 Kasım 2020 10:52

3 iş günü doldu 5. İş günündeyiz ve hiçbir gelişme yok. :) kendime ait tamamen benim olan parayı benimle alakalı olmayan bir durumdan ötürü ATM niz içeride tutuyor ve ben yine sizi beklemek zorunda kalıyorum :). Hiçbir hatam olmadığı halde mağduriyet yaşıyorum, size sorum şu benim bu olayda hatam ne? Parayı ATM'ye yamuk mu koydum bu mu?

Anılcan
Anılcan09 Aralık 2020 11:11

Hala paramı alamadım :) benim param ama bende değil, harcayamıyorum veya cebime koyamıyorum hesabımda göremiyorum :) ama benim param ama sizde :) gerçekten komik

Anılcan
Anılcan1 hafta önce

Hala Alamadım :) banka 200 liramın üstüne yatıyor :) kepazelik

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler