VakıfBank 1 Aydır Teslim Edilemeyen Kredi Kartı

Olcay Olcay16 Kasım 2020 17:51

Merhaba,

26.10.2020 tarihinde kredi kartı başvurusunda bulundum ve onaylandı. 14.11.2020 tarihinde saat 10.002'de 0212********73 numaralı telefondan arandım adres teyidim istendi onayladım. Bugün kurye takip sisteminden baktığımda "lütfen gönderici kuruluşunuz ile iletişime geçiniz" uyarısı aldım. Akabinde Kuryenet çağrı merkezini aradım. Kendileri VakıfBank adres bildirimine mahalle bilgisini eklemediği için kartınız merkeze dönmüş dediler. Sonra VakıfBank çağrı merkezini aradım ve problemi aktardım. Telefondaki arkadaş oldukça yardımsever biriydi fakat adres bilgilerinize mahalle eklenmediği için kartınızı alamamışsınız adresinizi güncelleyeceğim dedi. Sonrasında adresi güncelledi fakat bu defa da güncellediğimiz adrese kart yönlendirmesi yapamıyoruz dedi. Tamam dedim bir şubeye sevk edin oradan alayım, o da mümkün olmadı... Ve bir kayıt oluşturuldu.

Özel bankalara kart talebinde bulunduğumda 2-3 günde elimde oluyorken devlet bankasına hiç yakıştıramadım böyle bir sistemi.

Kuryenet takip numaram: 5556****2906

  • - Görüntüleme

Cevaplar

VakıfBank Logo VakıfBank 16 Kasım 2020 17:51

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler