15 Mart 2013

Vakıfbank Zorunlu Olarak Yaptırılan Fakat Zorunlu Olmayan Ferdi Kaza Sigortası!

Şikayetimle ilgili bana dönüş yapılmadığı için 8 Mart'ta Vakıfbank Müşteri Hizmetlerini aradım. şikayetin 6 Mart'ta sonuçlandığı söylendi. neden bana bilgi verilmediğini sordum, sorun çözelim biriminin konuyu kapatmış ve kapatma şekli olarak bana Levent çarşı şubesi tarafından gerekli bilginin verilmiş olduğunu sisteme kaydettiğini söyledi.

Krediler şubeye özel mi değerlendiriliyor?banka aynı ama her şube kafasına göre muamele yapıyor. Bir şube ferdi kaza sigortasının adını bile anmazken benim kredi çektiğim şube bana zorunlu kılıyor. Böyle adalet mi olur?163*** şikayette yazdığım mesajlara da cevap gelmedi.

Adem 85 Okunma

Cevaplar

  • Adem 15 Mart 2013

    16 Şubatta yazmış olduğum şikayet 6 Martta kapatılmış, konuyla ilgili olarak bu tarihe kadar hep ben müşteri hizmetlerini aradım, bana banka tarafından kesinlikle dönüş yapılmadı ve konuyu cevaplamaları çok uzun sürüyor. 18 günde benim şikayetim sonuçlanmış ve ben aramasam halen de haberim olmayacaktı. sorun çözelim ekibi konuyu anlamsız bir şekilde sonuçlandırarak kapatmış ve benim açımdan bu banka hiçbir şekilde olumlu olarak yanıt vermedi.

  • VakıfBank Temsilcisi15 Mart 2013

    Müşterimizin talebi Bankamız sisteminde işleme alınmıştır. En kısa sürede Sorun Çözelim ekibimiz tarafından kendisine geri dönülecektir. Bankamıza iletmiş olduğunuz bildirimlerinizin durumunu 444 0 724 telefon bankacılığımızdan takip edebilirsiniz. Saygılarımızla, VAKIFBANK Sorun Çözelim

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön