31 Ocak 2015

Vakıfbank Ticari Kredi Erken Ödeme Cezası!

Vakıfbank Çekmeköy şubesinden 10.03.2014'te ticari kredi olarak çektiğim 60 ay vadeli olarak 187.500 TL'lik kredimin 10 ay ödedim ve bankanızdan kredimi kapatmak istediğimi söylediğimde, Vakıfbank'ta ticari hesaplarla ilgilenen Hakan beyin bana çıkardığı meblağ yaklaşık 176.000 TL küsur. Şaka mı dediğimde kapama cezası olduğunu söylediler. Yani neredeyse hiç ödeme yapmamış gibi bir tutarı karşıma çıkarmaları akıl alacak bir şey değil. Kendisi de haklısınız ama şu anda oranlar düşük. Siz yüksek oranda 1.32'den çektiğiniz için kapatmanızı istemiyoruz bunu da size yansıtıyoruz gibi söylemlerde bulundu bu nasıl bir yaklaşımdır? Konuyla ilgili hassasiyetinizi bekliyorum.

Mehmet 4.096 Okunma

Cevaplar

  • Mehmet02 Şubat 2015

    Banka nın bana mail yoluyla cevabı. Hep bana mantığı, ben zaten faiziyle ödemelerimi yapıyorum, kapama cezası da neymiş hem de %5 civarı ayıptır günahtır. Tüketici hakları mahkemesi dahil gerekli yerlere durum hakkında bilgi vereceğim ve bankanızla bundan böyle ne ticari ne de bireysel çalışmam olmayacaktır. Sayın Mehmet Erhan Gürbaca, bankamız ve ticari kredili müşteriler arasında mutabakata varılarak imzalanan Kredi Genel Sözleşmesinde de belirtildiği üzere müşterinin bakiye borcunu kısmen veya tamamen vadesinden önce ödemesi Banka’nın kabulüne bağlıdır. Banka’nın kabulü olmaksızın yapılan ödeme, vadesinde tahsil edilir. Müşteri, banka’nın muvafakatine dayanmayan erken ödeme nedeniyle faiz ve indirim dahil Banka’dan herhangi bir talepte bulunamaz. Erken ödemede bulunmak isteyen Müşteri, önceden Banka’ya yazılı olarak başvurur. Banka, erken ödeme isteğini kabul ederse, bunun şartlarını bildirir ve erken ödeme nedeniyle maruz kalacağı kar mahrumiyeti, zarar ve maliyetleri, doğabilecek vergi, KKDF gibi mali yükümlülükleri müşteriden talep eder. Firmanıza kullandırılan kredi, yazılı talebiniz doğrultusunda ve herhangi bir erken ödeme opsiyonu şartı içermeksizin tespit edilmiş ve bu krediniz o günkü koşullara uygun orandan fiyatlandırılmıştır. Herhangi bir erken kapatma opsiyonu verilmemiş kredinizin erken kapatılmasına ilişkin talebinize istinaden söz konusu kredinin erken kapatılması halinde anapara+faiz+erken ödeme komisyonu ödemesi gerektiği belirtilerek, toplam olarak ödenmesi gereken tutar firmanıza bildirilmiştir. Firmanız ile Bankamız arasında düzenlenen Kredi Genel Sözleşmesinde yer alan düzenlemeler, kredi borcunun vadesinden önce kapatılması şartlarını, bankamızın belirlemesine hak ve yetki vermektedir Söz konusu kredinizin erken kapatılmasına ilişkin firmanız talebi, kredi Genel Sözleşmesinin Bankamıza tanıdığı hak ve yetki çerçevesinde erken ödeme komisyonu ödenmesi kaydıyla Bankamızca uygun görülmüştür. Tüm Banka uygulamalarında olduğu gibi Bankamız uygulamasında belli bir vadeye bağlı kredilerle ilgili fiyatlandırma, kredinin erken kapatılıp kapatılmama şartlarına bağlı olarak tespit edilmektedir. Bu sebeplerle talebinize olumlu yanıt veremediğimizi bildiririz.

  • VakıfBank Temsilcisi02 Şubat 2015

    Müşterimizin talebi Bankamız sisteminde işleme alınmış olup, en kısa sürede Sorun Çözelim ekibimiz tarafından kendisine bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi www.vakifbank.com.tr internet sitemizdeki "Sorun Çözelim" bölümünden veya 0850 222 0 724 çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, VakıfBank Sorun Çözelim 0850 222 0 724 www.vakifbank.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön