Vakıf Emeklilik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Türkiye Hayat Emeklilik (Vakıf Emeklilik) Ne Dedikleri Bilinmiyor

555görüntüleme
Samet
Samet 18 Kasım 2020 18:12

Hayat Emeklilik sistemine başvuruda bulunduğumda orada ki şahıs bana' istenildiği zaman çıkabilirsiniz efendim hiçbir ücret kesintisi yaşamazsınız kesinlikle' diyor şimdi ise müşteri hizmetlerini aradığımızda ise yatırılan paranın %'de 20 sini iade edebileceklerini geri kalan paranın iste kendilerinde kalacağını bunu dosya masrafları olarak kalacağını söylüyorlar.

Arkadaş madem lafınız da duramayacaksınız müşteri çekmek için neden böyle bir yola baş koyuyorsunuz ki? Denizbank'ta aynı sistemi (BES) uyguluyor hem de kesinti falanda yapmıyor. Devletin bankasısınız diye güvenmek suç mu oldu şimdi yazıklar olsun ve acilen çözüme ulaşmasını talep ediyorum.

Vakıf Emeklilik Logo
Vakıf Emeklilik19 Kasım 2020 09:32

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz geri bildirim incelenmeye başlanmış olup, konuyla ilgili en kısa sürede tarafınız ile iletişime geçilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Geri Bildirimleriniz ile ilgili her konuyu www.turkiyehayatemeklilik.com.tr’de yer alan Çözüm Merkezi adımından veya 0850 202 20 20 numaralı telefondan tarafımıza iletebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, TÜRKİYE HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş.

Vakıf Emeklilik Logo
Vakıf Emeklilik19 Kasım 2020 16:38

Değerli Müşterimiz, Geri bildiriminiz ile ilgili 19.11.2020 tarihinde telefon aracılığı ile tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Mutlu Günler Dileriz. Saygılarımızla, TÜRKİYE HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler