Vaillant Periyodik Şikayetleri

(19 şikayet)

Berkay'ın Teşekkür Mesajı

Hakkım olan bir hizmetin, uzun müşteri hizmetleri konuşmaları, şikayetler ve cevap beklenen mailler sonrası Vaillant servis yapısının ve müşteri hizmetlerinin yetersizliğini açığa çıkarmıştır. Firmanın asıl yapması gereken işi, "sikayetvar.com" gibi kitlelere ulaştıran (korkutan) yapının Vaillant markasını hızlı çözüm üretmeye zorlaması düşündürücüdür. Size sunulan ve avantajlarıyla anlatılarak satılan, parasını verdiğiniz hizmetin sağlanması için ortaya çıkan zaman kaybı ve uğraşı sonucu randevuyu ayarladığınız için teşekkürler.
13 Aralık 2017

Salim'in Teşekkür Mesajı

Servis tarafından arandım ve bakim için 23 Aralık'a randevu verildi. Şikayetim neticesinde bir sonuç alabildim. Benim anlayamadığım, madem sorun bir şekilde çözülebiliyor, sayısız kez servisi aramalarıma rağmen niye çözüme ulaştırılmadi. İlla ki şikayet etmek mi zorundayız? Bu her iki taraf için hem zaman kaybına, hem de gereksiz strese sebep oluyor. Yine de çözüme ulaştırarak, randevu verdiğiniz için teşekkür ederim.
09 Aralık 2017

Salih'in Teşekkür Mesajı

Buraya yazdığımın ertesi günü servis geldi. Kombiyle ilgilendiler. Teşekkürler.
04 Aralık 2017

Armagan'ın Teşekkür Mesajı

Vaillant olarak bunca zaman sonra para iadesini yaptıklarını söylediler.İlgililere Teşekkür ederim
27 Kasım 2017
Vaillant

Kombimin periyodik bakımı için iki kez aradım. Bakım kotasının dolu olduğunu söyleyerek, bakımı yapmıyorlar. Oysa parasını iki sene önce aldılar.

19 Kasım 2017

Emine'nin Teşekkür Mesajı

Teşekkür ederim
Vaillant

Şikayet, şikayetçi tarafından yayımdan kaldırılmıştır.

03 Kasım 2017

Özgür'nin Teşekkür Mesajı

Şikayetimizi takiben bize ulaşan müşteri temsilcisine ve ilgisine teşekkürler. Kendisinin yönlendirmesiyle teknik servis evimize gelip, hakkımız olan periyodik kombi bakımını gerçekleştirdi. İlginize teşekkürler"VAİLLANT".
03 Kasım 2017
Vaillant

Vaillant'ı en son 2016 Şubat ayında aradım. Periyodik bakıma gelmeleri gerekiyordu. Sizi sıraya aldık aramanıza gerek yok biz sizi arayacağız ve geleceğiz dediler. 2016 yılı bitti gelen giden yok. Şimdi 4442888…

15 Aralık 2016

Yasin'in Teşekkür Mesajı

Keşke süreç bu noktaya kadar gelmeden çözülebilseydi. Ama olsun yine de hızlı bir şekilde dönüş yapıldı. 10 gün sonra bakım için gelecekler. Teşekkürler.
26 Kasım 2016
Vaillant

Müşteri hizmetlerine ulaşamama ve garanti süresini uzatılması hakkında müşteri temsilcisinin aramasından sonra olumsuz yanıt alınca davranışları periyodik bakım için servis elamanı istememden sonra zorlaştırma …

22 Kasım 2016

Undefined
Teşekkür Mesajı

Avatar resmi 24 Okunma

Cevaplar

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön