U. S. Polo Assn.  Mağaza Personel Tavrı

Aslı Aslı25 Eylül 11:28

24.09.2020 perşembe saat 20:30 civarlarında us Polo Forum mağazanıza mart ayında internet sitenizden aldığım çantamın askı yerinden kopması sonucunda ne yapılabilir diye sormaya girdim. 8 'den önce yapılabilecek bir işlem var mıdır diye sorduğumda reyon düzenleyen bir beyefendi çok güleç bir şekilde yardımcı olacaklarını söylediler. 20:30' da geldiğimiz de ise ilk bizle ilgilenir ilgilenmez sert bir üslup takınarak. Yalnız internetten alındıysa incelemeye göndermeye bilirim cümlesi ile başlayıp ortamı germeye yeltenmiş bulundu. 

Cümlesinde herhangi bir yanlış olmasa da üslup ile ilgili sıkıntı netti. Bense ürünü sizin sitenizden aldım herhangi başka alışveriş sitesinden sizin ürününüzü almadım dedim. Faturanın gerekeceğini, soracağını söyledi. O sıra da maillerinizi kontrol edebilirsiniz fatura olabilir dedi. Mart ayında gelen U.S. Polo faturaların hepsini o anda açıp baktığımda herhangi bir fatura bulamadım. Sipariş tabii ki ile ilgili bilgilerin olduğunu söyledim. Bulamıyorum dediğimde ise alternatif bir yol sunacağına sayın simge bana mutlaka mail geldiğini silmiş olabileceğimi söyledi. 

Normal de herhangi bir mağaza maillerini açıp kontrol etmem hatta silmem bile. Alternatif bir yol söylemesini söylediğimde fatura talebi isteyebilirsiniz dedi nereden nasıl yapacağımı sorduğumda siteden dedi sitenize girip yönlendirmesini istediğimde ‘’dinlemiyorsunuz ki ama’’ cümlesi ile maruz kalıp. Hala yardımcı olmadı. Akabinde işlemin nasıl yapıldığını öğrenmeye çalıştıkça işte siteye gireceksiniz gibi geçiştirme cevaplar alarak saygısız ilgisiz başından savar tavırlarına maruz kaldım. 

Çok tepki gösterdiğimi sinirli olduğumu onu dinlemediğimi dile getirdi. İsim soy isim istedim verdi karşılığından bende sizin isim soy isim alayım ben sizi nereye şikayet edeyim acaba tavrıyla karşılaştım. Şube müdürünün ismini istediğimde umarsızca bilmiyorum  dedi. Çalışanınızın adı s** t** soy isim doğru alabildiğime tam emin değilim. Forum Bornova İzmir şubenizde. Kişi hakkında işlem başlatmak gereğinin yapılmasını ve tarafıma durum ile bilgilendirme yapılmasını büyük bir önemle rica ediyorum. 

Kısaca bir not eklemek istiyorum;. Benim eşim AVM'de bir gıda firması müdürü günde bir çok insanlarla uğraşmak ve onlara dert anlatmak ile gününü geçiriyor. Ne kadar zor şartlar altında çalıştıklarını biliyorum. Fakat müşterinin herhangi bir ses yükseltici bir tavrı olmadan ona yargılayıcı tavırlar sergilenmemeli. Çözüm odaklı herhangi bir tavır ile karşılaşamadım. Gereğinin yapılmasını istiyorum.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler