23 Haziran
#12158337

Upwatch.com  Saati Sorumsuzluğu!

Mayısın ilk haftası Viaport AVM Kurtköy saat kulesinden almış olduğum Upwhatch saatin (Golden Rose renkli) alırken kordonunda siyah çizik mevcuttu iki gün kullandıktan sonra aldığım yere götürüp temizlemelerini rica ettim. Çalışan bayan silgi ile silmiş siyah çiziği daha çok karartarak büyütmüştür. Geçici sorun olmuş ertesi sabah saati taktığımda kordon kararmıştı ve kararma büyümüştü. Belgelerini alıp garantiye göndermeleri için satıcıya gittim. 12.05.2019 tarihinde servis kaydı açtılar bana makbuz verdiler. O tarihten bu yana 21 iş gününden fazla gün olmuştur. (Ramazan bayramı tatili aradan çıkartıldığı halde)
Satıcı firma sürekli oyalama durumda olup geri dönüş yapmamaktadır. Bu konu hakkında Upwhatch firmasından yazılı açıklama bilgiyi ivedi olarak almak istiyorum.

Yelda Yelda 2.381 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Yelda'nın Teşekkür Mesajı27 Haziran

    Up whatchın servisi benimle iletişime geçerek en kısa sürede satıcının yaşatmış olduğu mağduriyetimi sürekli iletişim halinde olarak en kısa sürede çözüm odaklı sorunu halletti. Buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum. Özveri anlayış çabanız için çok teşekkür ederim. Sevgiler :)

  • Yelda24 Haziran

    En kısa sürede dönüşle birlikte ya değişimi yapın ya da iade edin alınan firmaya ona göre hakkımı aramak istiyorum her koşulda ister mahkeme ister Tüketici Hakları bir insan bu kadar oyalanamaz... İyi günler...

  • UpWatch Temsilcisi23 Haziran

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Sorun ile ilgili olarak özel müşteri danışmanımız sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Ayrıca tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 7 391 Çağrı Merkezimiz hizmetinizdedir. Durumu bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. UPWATCH Tüketici Hizmetleri www.upwatch.com

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler