25 Ağustos
#12489308

UpWatch Müşteri Hizmetleri İlgisiz Ve Sıkıntılı

Upwatch next rose saatimi 6 ay içinde 2 defa teknik servise gönderdim her seferinde de kordonda renk atması ve saatin ışığının sönmesi problemiyle. Müşteri hizmetlerinden aldığım cevap ise; belki sizin kullanmanızdan hatalıdır oldu. Bu markadan hiç beklemediğim bir cevaptı ve belli ki bu seride bir sıkıntı var dedim.


2 seferde de sıfırını gönderdiklerini söylediler fakat ben saatimi tanıyorum! Bu markadan bu hizmeti hiç beklemezdim sattıktan sonra iş bitmiyor önemli olan hizmet ve biz bu hizmeti alamıyoruz. Yazıklar olsun Upwatch kaç yıldır sizden başka saat tercihim olmamıştı ama bunu hak etmiyorsunuz.

Esin Esin 3.047 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • UpWatch Temsilcisi26 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Sorun ile ilgili olarak özel müşteri danışmanımız sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Ayrıca tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 7 391 Çağrı Merkezimiz hizmetinizdedir. Durumu bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. UPWATCH Tüketici Hizmetleri www.upwatch.com

Ziyaretçi Yorumları