25 Eylül 2018
#10857028

Up Marka Müşterisini Umursamıyor

Bundan 4 ay önce aldığım Up Edge serisinin rose olan saatin rengi attığı için ramazan bayramında garantiye gönderdim. Saati almış olduğum yerdeki görevliler "saatin yenisinin geleceğini" söyledi. Bir ay kadar bekledim. Fakat saat geldiğinde iki köşesinde aşırı belirgin iki çizik vardı. Ve kordon kısmı o kadar boldu ki kopuk gibi duruyordu. Saatin rengi rose olmasına rağmen sarı ve beyaza çalan renk gibi gelmişti. Ve yine yetkililer bu seride ki renk atmalarının çözümünün olmadığından dolayı artık bu renkte üretildiğini satışlarda da bu rengin mevcut olacağı söylendi.


Saati bu renkte beğenip almadığım ve saatin sıfır olduğuna inanmadığım için eğer olabilecekse siyah olanı istediğimi, olmayacaksa Tüketici Hakları'na gideceğimi söyledim. Siyah olarak not alındı. Fakat 2 ay geçmesine rağmen hala her hangi bir bildiri de şahsıma bulunulmadı.

Ayda Ayda 3.852 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • UpWatch Temsilcisi27 Eylül 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Sorun ile ilgili olarak özel müşteri danışmanımız sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Ayrıca tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 7 391 Çağrı Merkezimiz hizmetinizdedir. Durumu bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. UPWATCH Tüketici Hizmetleri www.upwatch.com

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler