Ups Türkiye'nin Ne Kadar Başarısız Yönetildiğinin Örneği

Onur Onur25 Eylül 14:54

Merhaba,

Aşağıdaki belirtilen konuşmayı mail olarak UPS hasar birimi, çözüm birimi ve destek ekiplerine 10.07.2020 tarihinde gönderdiğimizden bu yana bize herhangi bir dönüş yapılmamış olup hasar birimi diye verilen 0530 401 03 06 numarayı gün gün aramamıza rağmen telefon ne cevaplanmakta ne de geri dönüş yapılmaktadır. Mağduriyetimizin giderilmesi için destek rica ediyoruz. Bu tarz büyük firmaların iade lemi için neden 3 ay ve daha da uzayacak gibi görünen iade politikasını kınıyoruz.

06.07.2020 tarihinde kuryeye teslim edilen 1Z47XY2568******76 takip numaralı İzmir/Gaziemir’e gönderilen kargomuz 08.07.2020 tarihinde müşteri ürünü iade etti diyerek bilgilendirme yapıldı, ürünün kontrolü yapıldığında ürünün kutu hasarı gördüğü ve içinin kırıldığı tespit edilip teslim alınmıştır. Olayın üstünden 2 iş günü geçmesine rağmen hiçbir şekilde tutanak tutulmadı ve bilgisi verilmedi konu hakkında desteklerinizi rica ediyorum.

İyi çalışmalar.

Gelişme :

1 hafta önce

Merhaba,

3 hafta önce aşağıda belirttiğim şikayeti bulunmuştur, şikayet onaylanında saniyesinde dönüş yapan UPS Türkiye daha sonra 1 er hafta aralıkla sürekli benden yeniden tazmin talep formu istemekte her seferinde gördermemize rağmen tekrar tekrar isteyip oyun oynamaktadır, bugün son aramalarında da ürünün kaybolduğunu bu sefer bu yüzden tazmin talep formu istediklerini söylediler, ürün 3 aydır şubelerinde dururken bir anda kaybolması da içler acısı bir durumdur, UPS Türkiye ne para iademizi yapmakta ne de ürünümüzü vermektedir. UPS gibi global bir firmanın Türkiye de bu şekilde insanlara hizmet vermesi tamamen prestij kaybıdır.

"Aşağıdaki belirtilen konuşmayı mail olarak UPS hasar birimi, çözüm birimi ve destek ekiplerine 10.07.2020 tarihinde gönderdiğimizden bu yana bize herhangi bir dönüş yapılmamış olup hasar birimi diye verilen 0530 401 03 06 numarayı gün gün aramamıza rağmen telefon ne cevaplanmakta ne de geri dönüş yapılmaktadır. Mağduriyetimizin giderilmesi için destek rica ediyoruz. Bu tarz büyük firmaların iade işlemi için neden 3 ay ve daha da uzayacak gibi görünen iade politikasını kınıyoruz.

06.07.2020 tarihinde kuryeye teslim edilen 1Z47XY2568******76 takip numaralı İzmir/Gaziemir’e gönderilen kargomuz 08.07.2020 tarihinde müşteri ürünü iade etti diyerek bilgilendirme yapıldı, ürünün kontrolü yapıldığında ürünün kutu hasarı gördüğü ve içinin kırıldığı tespit edilip teslim alınmıştır. Olayın üstünden 2 iş günü geçmesine rağmen hiçbir şekilde tutanak tutulmadı ve bilgisi verilmedi konu hakkında desteklerinizi rica ediyorum."

İyi çalışmalar.

np_image4 Ekli Görsel Var
  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Onur 2 hafta önce

Üstünden günler çekmesine rağmen hiçbir dönüş yapılmadı.

profile-icon Onur 4 hafta önce

Merhaba, UPS Türkiye ortalama 3 aylık süreçte bizi bekletmelerine karşılık buraya yazdığımız gibi hemen işleme alıp bütün suçu ürüne ve bize yıkmıştır. UPS Türkiye nin tutanağında camları kırılmış ve darbeler almış ürününün, eksiksiz ve taşımadan kaynaklı olmayan hasar tespit edilmiş. Kapalı kutu sıfır ürünün mağazadan teslim edilirken nokta hatasız çıkması ama geri geldiğinde ilk görseldeki gibi olması tamamen üründen kaynaklıymış, UPS Türkiye bize ürünün sinir krizi geçirip kutu içinde kendi kendini parçaladığını taşıma esnasında olmadığını söylemeye çalışmaktadır. 3 aydır bizi mağdur eden, telefonlarımızı açmayan, maillerimize dönüş yapmayan UPS Türkiye sikayetvar.com adresine yazıldıktan 1 iş günü sonra hemen bu sonuca varmasını düşündürücü, nacizafe fikrim UPS Türkiye'ye ulaşmak isteyen herkesin UPS Türkiye'yi değil sikayetvar.com adresini kullanmasını tavsiye ediyorum. Mağduriyetimizin giderilmesi konusunda da desteklerinizi rica ediyorum. İyi çalışmalar.

UPS Türkiye Logo UPS Türkiye 25 Eylül 14:54

Değerli Müşterimiz, Öncelikle UPS’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri Tecrübe Merkezimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Bilgilerinize arz eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, UPS Türkiye

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler