UPS Türkiye'de Ulaşamayan Kurye!

Mustafa Mustafa30 Mart 23:47

UPS Türkiye firması tarafından GittiGidiyor'dan aldığım ürünle ilgili 24 Mart 2020'de gün içerisinde teslim edilmesi planlanmaktadır diye SMS gönderildi ve gelmedi. Tarafıma konuyla ilgili bir hafta geçmesine rağmen herhangi bir bilgilendirme de yapılmadı. 

Her şeyden önce yaptığınız e ve firmanıza saygı duyulmasını istiyorsanız taahhütlerinizi yerine getirmeye çalışmanız gerekir. Tabi elde olmayan sebeplerle gecikme ve aksama olabilir, bunu anlayışla karşılarım ancak kargo bilgilerine "UPS kontrolü dışında gecikme sebebi" gibi bağlayıcılığı olmayan ifadeler yazarak müşteriyi oyalamak kurumsal bir firmanın çalışma prensibi olmaması gerektiği düşüncesindeyim. Bir de bildiğim kadarıyla Kuryeler dağıtıma sabah çıkar, 15.17'de dağıtıma çıkmaz. Ürünün bir haftada 3 kere dağıtıma çıkıp her seferinde gelmemesi gerçekten tam bir hayal kırıklığıdır.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Mustafa 31 Mart 09:46

1Z73V22W6800110318 Takip Numarası

UPS Türkiye Logo UPS Türkiye 31 Mart 07:36

Değerli Müşterimiz, Öncelikle UPS’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Size daha hızlı yardımcı olabilmemiz için 1Z ile başlayan 18 haneli takip numaranızı paylaşmanızı rica ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri Tecrübe Merkezimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Bilgilerinize arz eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, UPS Türkiye

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler