UPS Türkiye Teslimatım Sürekli Bir Bahaneyle Geciktiriliyor!

Ege Ege03 Nisan 14:24

27 martta sipariş verdiğim ürün 31 martta kargoya ulaştı. Kurye 2 nisan günü dağıtıma çıktı çıktığı gibi de ileri ki bir tarihte teslimata hazırlanıyor dendi. Şikayetimi müşteri temsilcisine iletmek istedim fakat yarım saattir telefon başında operatörü dinliyorum. Bugün (3 Mart) ise adres etiketi hatalı diye bahane üretmişler. Siz nasıl bi firmasınız acaba. Daha fazla böyle bahanelerle süreci uzatırsanız hukuki yollara başvuracağım. Kargo takip numaram 1Z4A72Y06801993270. Ürünüm artık elime ulaşsın!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ege 03 Nisan 16:08

Bakın Balgat şubeye dahi gittim bugün kuryenin numarasını verdiler ona da ulaşamıyorum bana dağıtıma çıktı dendi bugün şubeden almışlar paketimi. Bugün de ürünüm gelmezse araya hafta sonu giriyor öyle bir durumda gerçekten bu firmayla davalık olurum. Kimse de irtibata geçmedi benimle onu da ek olarak belirtmek isterim. Mesai bitimine 2 saat kaldı umarım gelir ürünüm.

UPS Türkiye Logo UPS Türkiye 03 Nisan 14:25

Değerli Müşterimiz, Öncelikle UPS’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri Tecrübe Merkezimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Bilgilerinize arz eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, UPS Türkiye

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler