sta-4-hoverİyi Çözüm

UPS Türkiye Teslimat Yapmayıp ve Yalandan "Adreste Kimse Yok" Demesi

Enes Enes25 Şubat 00:04

1Z1E989F6801690672 takip no. ile gelmesi gereken kargo. 21.02.2020 tarihinde sizin personeliniz tarafından telefonla aranıp (personelinizin tel no.: 0536272 ** ), apartmanın dış kapısı açıldı fakat dairenin kapısını açan olmadı, haliyle kargoyu teslim edemeyeceğini ve apartmandan indiğini belirtti. Aynı zamanda dairelerinin kapılarında daire no. olmadığını o yüzden hangi daire öldüğünü de bilemeyeceğini aktardı.

Evde eşim olduğunu, ve yukarıda kimse gelmediğini tekrar kendisini telefonda arayıp belirtmeme rağmen, kargoyu Apt. 1. kat merdivenlerinde bıraktığını ve oradan alabileceğimizi söyledi.

Eşim hamile olduğunu o yüzden 1. Kattan kargoyu alamayacağını , fakat siz yukarıda (5. Kat) çıkmamışsınız dediğimde;  - eşiniz oradan alamıyorsa o zaman ben kargoyu geri alıyorum deyip telefon görüşmesi sonlandı. 10 san, ye sonra tekrar aradığımda telefonu meşgule atıyor, ve sözde "evde kimse yok efendim" o yüzden teslim edilemedi ibaresiyle karşı karşıya kalıyoruz.

Şimdi saygıdeğer kurumsal UPS şirketi; 1. Evde kimse yoksa apartman kapısında daire 12' yi bastığınızda Apt. Kapısı nasıl açılıyor? (demek ki birisi var ki bu kapı açılıyor)

2. Daire 12 ne demek?  Basit mantık ile girişteki daire no. 1'den başlayıp yukarıdaki dairelerin no.'su küçükten büyüğe doğru çıkar. Yani 12. Daire en üst katın dairenin no su dur.  Kaldı ki sizin personeliniz beni aradığında, evde kimse yok efendim ben indim ve akabinde 1. Kattın merdivenlerinde alabilirsiniz diyeceğine (ki inmemiş çünkü yukarıya çıkmamış zaten, apt kapısını açan eşim zaten bekliyor) sizin daireniz hangisi sorabilirdi ve teslim ederdi (eğer niyeti gerçekten kargoyu teslim etmek ise).

3.  Sizin personelinizden 30 dakika önce, MNG Kargo daireyi buluyor ve kargoyu teslim ediyor da, siz UPS olarak nasıl apartmana girip ve daireyi bulmadan çıkabiliyorsunuz? (apt. İçi bulmaca veya labirent değil, gayet normal, standart ve geleneksel bir apartmandır) Şimdi efendim, size bu yazıyı yazmam neredeyse 30 dakikamı aldı ve bir daha yazmam çünkü bundan sonra sizinle çalışmayacağım fakat.

Eğer düzgün ürün taşımacılığı yapacaksanız, kendinizi lanse ettiğiniz gibi kurumsal bir şirketseniz, daha fazla müşteri kaybetmeden ( beni kaybettiğiniz gibi) çalışanlarınıza çeki düzen vereceğinizi umut ediyorum.  Sizin "marka değeriniz için " iyi olur diye düşünüyorum.

Not: Ekteki resimde gözüktüğü gibi, aynı yanlışı tekrarlayıp 24.02.2020 tarihinde adrese gelmeden, sisteminizde "adres kapalı" teslim edilemedi kaydı girilmiş.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Enes 25 Şubat 10:28

Maalesef çözüm yok. Geri dönüş yapan da yok. Hatta yeni gelişme, 24.02.2020 aksam saat 21.00 da tekrar sistemlerinizde "adrese bulunamadı" kaydı girmişler. (bugün müşteri hizmetleri aradığımda öğrendim) Kaldı ki o saate çalışmıyorlar zaten, fakat kargoyu teslim etmemek için her turlu girişimde bulunabiliyorlar. Müşteri hizmetleri "bayii ile görüşün" diyor fakat bayiilerin iletisim numaraları yok, bir tek müşteri hizmetleriyle konuşabilirsiniz. Bu da başka enteresan bir olay.

UPS Türkiye Logo UPS Türkiye 25 Şubat 07:53

Değerli Müşterimiz, Öncelikle UPS’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri Tecrübe Merkezimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Bilgilerinize arz eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, UPS Türkiye

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler