Toplam çözüm sayısı
..
UPS Türkiye ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

UPS Türkiye Mağdur Edilmeye Çalışıldım.

545görüntüleme
Damla
Damla 26 Ocak 17:09

Kargocunun ve çağrı merkezini aradığım halde ben suçlu çıktım 26.01.2021 de siparişim geldi. Kargocuya 150 TL para verdim. Ürünlerim toplamda 144 ®.92 kuruş tuttu ne yazarsa onu verecekmişim çağrı merkezi onu söyledi. Böyle bir saçmalık olabilir mi. 5 TL vermesi rica ettim bozuk yokmuş her türlü uzlaşma yolunu denedim lakin bir çözüm bulamadım. Başka günlerde bir daha gelecek bir siparişim o zaman verirsiniz ya da ben veriyim dedim yine kabul etmedi. Ben vermişim 150 TL ürünler kapıda ödeme parası kargo parası ayrı bir de 5 TL almayacağım hadi geçtim üslup tarzı çok yanlış kargoyu geri götürelim o zaman da denildi bu devirde market poşeti bile 250 kuruş istesen verirlermi bedava neyse ver dedim cebinden bozukluk türü bir şey çıkardı. Yalan olmasın 4 ya da 3.5 gibi bir şey ben parasında değilim lakin terbiyesizlikten başka bir şey değil bir daha asla sizinle çalışmayacağım.

UPS Türkiye Logo
UPS Türkiye26 Ocak 17:13

Değerli Müşterimiz, Öncelikle UPS’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Size daha hızlı yardımcı olabilmemiz için 1Z ile başlayan 18 haneli takip numaranızı paylaşmanızı rica ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri Tecrübe Merkezimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Bilgilerinize arz eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, UPS Türkiye

Damla
Damla26 Ocak 17:20

Gerek yok ben görüşme sağladım. Kuryeleriniz bozuk para taşımıyormuş denildi. Tutar neyse o şekilde verecekmişim artı 5 TL'nin kağıt olanıda var acaba benim 150 kuruşum olmasaydı yine aynı şekilde verilirmiydi bana o kargo insanları salak yerine koyuyorsunuz artı gönderici firmayı suçluyorsunuz beni bilgilendirmedikleri için böyle saçmalık olamaz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler