28 Kasım 2014 #2857117

UPS Türkiye Kırdığı Cihazın Tazminini Yapmıyor!

UPS Türkiye ile ilgili şikayetim çözülmediği halde, bu siteye sürekli şikayeti çözdükleri izlenimini uyandıracak şekilde "müşteriye bilgi verilmiştir" vb. cevaplar yazıyorlar. Ama değişen bir şey yok. Şikayetimi çözmediler.


Kırılan cihaz bedelini tazmin etmediler. Peki şikayetinizi aldık, gereğini yapacağız dediler. Aradan 1 hafta geçti. Tekrar yazdım, bu sefer daha da geriye gittiler, form doldurun dediler. Ayrıca bana hediye gelen cihazın faturasını istiyorlar! En son beni arayan kişi ise forma gerek yok değerlendirip, size döneceğiz demişti. Kısaca şu kadarını söyleyeyim, müşteri ilişkileri tam bir fiyasko, üstelik birbirlerinden ve müşteriye ne söylediklerinden haberleri dahi yok.

Uygar 239 Okunma

Cevaplar

  • Uygar07 Ocak 2015

    Gerek şikayet, gerekse de müşteri ilişkileri süreçleri tam anlamıyla çok kötü. UPS ile kesinlikle çalışmam, hiç kimseye de çalışmasını tavsiye etmem.

  • UPS Türkiye Temsilcisi28 Kasım 2014

    Sayın Yetkili, Sitenizdeki bildirime istinaden; müşterimiz ile irtibata geçilmiştir.Görüşmelerimiz devam edecektir. Bilgilerinize arz eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, UPS Türkiye

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön