UPS Türkiye Kargom Gelmediği Halde "Teslim Edilmiştir." Mesajı

Pınar Pınar29 Mart 04:24

27.03.2020 tarihinde 1Z6A1V966800100081 numaralı kargom bana teslim edilmediği halde "Alıcıya teslim edildi." olarak görünüyor sistemde. Ayrıca mail de geldi bu şekilde. Sisteme girilen saatten 1 dakika önce kurye tarafından aranmışım, 15 dakika sonra beni arayan numaraya dönüş yaptığımda kendisinin UPS kurye olduğunu ancak listede ismimin de adresimin de olmadığını söyledi. Adresimi söylediğimde o tarafa bugün hiç gelmiyoruz, dedi. Az önce aradınız beni diyorum, haberi yok gibi konuşuyor. Aynı zamanda yanlışlıkla sesli mesaj da atılmış, konuşmalarda adım, soyadım geçiyor üstelik. Yani beni arayıp ulaşamadıkları andan 1 dakika sonra sisteme " alıcıya teslim edilmiştir" diye girilmiş. Bu nasıl tir, anlamadım. Lütfen en kısa zamanda bu hatanın düzeltilmesini, kargomun tarafıma ulaştırılmasını istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Pınar 08 Nisan 14:55

3 haftadır hiçbir şekilde dışarı çıkmazken malum durumdan dolayı sırf kargo için çıkıp şubeye gitmek zorunda kaldım. Şubeye gittiğimde öğrendim ki benim kargomu farklı bir adrese teslim etmişler. Bugün ya da yarın oradan alınıp bana teslim edilecekmiş! Bu kadar zamandır yanlış bir adreste olan kargomun durumundan da şüpheliyim. Diyecek bir şey bulamıyorum artık ya.! 13 gündür süründürüyorsunuz.

profile-icon Pınar 07 Nisan 13:25

UPS'ye bu konuyla ilgili attığım maile cevaben, en kısa sürede teslimat yapılacağı bildirilmişti. Bugün tekrar yazdım, şubeye aciliyeti bildirdik, dendi. Artık yeter, 12 gündür bekliyorum... Bu kadar sorumsuzluk olmaz!

profile-icon Pınar 02 Nisan 11:50

Acaba daha ne kadar bekleyeceğim kargomun gelmesi ya da bilgi verilmesi için. Bu kadar da olmaz! Lütfen işinizi hakkıyla yapın.!

profile-icon Pınar 01 Nisan 14:30

Kargom hala elime ulaşmadı, irtibata geçen de olmadı maalesef. Hiçbir şekilde kargomla ilgili bilgi alamıyorum. Bu kadar duyarsızlık olmaz. 27.03.2020'de bana teslim edileceğine dair mesaj gelmişti. Aradan 5 gün geçti hala haber yok. Üstelik bana teslim edilmediği halde sisteme "teslim edildi" olarak girmek de ne demek! Lütfen bir an önce kargom elime ulaştırılsın!

profile-icon Pınar 31 Mart 12:42

Sorunum hala çözülmüş değil. İrtibata geçen olmadı. Müşteri hizmetlerine de ulaşamıyorum maalesef.

UPS Türkiye Logo UPS Türkiye 30 Mart 07:57

Değerli Müşterimiz, Öncelikle UPS’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri Tecrübe Merkezimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Bilgilerinize arz eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, UPS Türkiye

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler