UPS Türkiye Kargo Teslimat Gecikmesi

Yasemin Yasemin01 Nisan 17:54

Firma tarafından iletilen kargomun 16-20 Mart tarihleri arasında adresime teslim edilmesi gerekiyordu. Ürün teslimatı geciktiği için 23 Mart tarihinden sonra adreste olmayacağımdan güncel adresimi firma üzerinden UPS'ye iletmemize rağmen güncel adresin işleme alınıp kargo teslimatı yapılmamıştır. UPS'yi aradığımda firma üzerinden gelen adres değişikliklerini her zaman işleme alıp teslimatını yaptıklarını belirtiyorlar ancak söyledikleriyle aldıkları aksiyon birbiriyle örtüşmüyor. 

20 Mart tarihinden itibaren UPS de bekleyen ürünüm iade süreciyle firmaya iletilmek üzere yola çıkıyor. İade süreci talep etmememe rağmen UPS'nin aldığı aksiyon çok yanlıştır. Defalarca aramama rağmen telefonları açmayıp günün sonunda Corona virüs'ündeki gecikmelere yoruluyor. Bu şekilde bahanelere gerek kalmadan müşteri ve firma güncellemelerini takip ederek süreçlerini ilerletmeleri gerekir. Mağduriyetim devam etmekle birlikte kargonun iade sürecini bekliyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yasemin 02 Nisan 09:05

1Z7AY7036816577860

UPS Türkiye Logo UPS Türkiye 02 Nisan 08:34

Değerli Müşterimiz, Öncelikle UPS’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Size daha hızlı yardımcı olabilmemiz için 1Z ile başlayan 18 haneli takip numaranızı paylaşmanızı rica ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri Tecrübe Merkezimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Bilgilerinize arz eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, UPS Türkiye

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler