Ups Türkiye Kargo Süreci Sorunu

Ali Ali20 Şubat 22:06

09.02.2020 tarihinde Ebebek adlı siteden alışveriş yaptım. Kargoyu da UPS Türkiye ile göndermişler. 20.02.2020 günü oldu kargom henüz teslim edilmedi. Sivas şubelerini farklı günlerde en az 3-4 defa aramama rağmen telefonları sürekli meşgul cevap veren yok maalesef.

Bu konu ile alakalı UPS Türkiye müşteri hizmetlerini de aradım onlarda ilgileneceğiz deyip geçiştiriyorlar. Öyle ki hala Sivas şubelerine ulaşıp kargomun akıbeti hakkında bir türlü bilgi alamadım. Müşteri memnuniyeti konusunda hiç iyi bir kargo değil. Bakmayacakları telefonu ne diye bağlantılar acaba.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ali 23 Şubat 22:16

Sivas Şubenizin telefonları neden sürekli meşgul öncelikle bunu çözmeniz lazım. Bu konuda personelinizi uyardınız mı diyeceğim ama cevabını yine ben vereyim tabii ki hayır. 5-6 gün günde en az 4-5 defa aradım ama yine sürekli meşgul. Kargo olarak müşteri memnuniyetini düşündüğünüzü sanmıyorum. İnşallah yollarımız bir daha kesişmez.

UPS Türkiye Logo UPS Türkiye 21 Şubat 07:23

Değerli Müşterimiz, Öncelikle UPS’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Size daha hızlı yardımcı olabilmemiz için 1Z ile başlayan 18 haneli takip numaranızı paylaşmanızı rica ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri Tecrübe Merkezimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Bilgilerinize arz eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, UPS Türkiye

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler