UPS Türkiye Kargo Kaybolması Ve İşlem Yapılmaması

Emre Emre 14 Ağustos 13:46

Merhabalar,

Tahmini teslimat tarihi 13 Ağustos 2020 olan kargom hala elime ulaşmadı. 11 Ağustostan beri kargo'da herhangi bir işlem yapılmamış olarak gözüküyor. Sorduğumda ise ilgili şubeye mail attık cevap bekliyoruz deniliyor ve başka bir şey yapılmıyor. Bugün iki defa aradım ve 2 müşteri hizmeti de bambaşka şeyler söyledi. Biri kargonuz şubede diyor diğeri ise kargonuz Tuzla'ya gönderildi diyor. Muhtemelen kargo kayboldu ve hiçbir işlem yapılmıyor.

Bana en kısa zamanda ulaşmanızı diliyorum.

Cevaplar

profile-icon Emre 14 Ağustos 15:26

Çözmeye çalışıyor musunuz?

profile-icon Emre 14 Ağustos 13:53

Kargo numaram: 1Z4A72Y06802802714 Telefon Numaram -> 544 266 5865 Beni aramanızı ve bu konuyu hızlı bir şekilde çözmenizi rica ediyorum. Standart bilgilendirme yapmayın, zaten bu standart bilgilendirmeyi ben aradığımda yapıyorsunuz. Daha fazlasını bekliyorum sizden.

UPS Türkiye Logo UPS Türkiye 14 Ağustos 13:49

Değerli Müşterimiz, Öncelikle UPS’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Size daha hızlı yardımcı olabilmemiz için 1Z ile başlayan 18 haneli takip numaranızı paylaşmanızı rica ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri Tecrübe Merkezimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Bilgilerinize arz eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, UPS Türkiye

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler