UPS Türkiye Gönderimi Bambaşka Kişilere Yolladı!

Ayhan Ayhan16 Ocak 15:04

Yaptığın gönderi, tamamen kafalarına göre bambaşka bir adrese teslim edilip, kişiler kabul etmeyince (bu arada benim kolim yırtıldı ve ürünler paramparça) bana iade edilip, bir de ücret talep ettiler. Ben de gerçekten yolladığım kişi kabul etmedi diyerek ücret ödeyip teslim aldım, fakat sonradan fark ettim ki tamamen alakasız bir yere kargomu teslim etmişler. Müşteri hizmetlerini aradığımda bana bağırıp çağırıyorlar. Tam 1 aydır müşteri hizmetlerini arıyorum, hepsi bağırıp çağırıp duruyor. Durduk yere cebimden para çıktı, yolladığım ürünler kırık dökük vaziyette geldi, bunun sorumlusu kimse arasın beni diyorum. Biz sizi aramak istemiyoruz, gidin maille çözün olayınız neyse diye bağırıyorlar. Hem haksız yere benden para alıp, hem yolladığım ürünleri başka bir yere teslim edip hem de bağırıyorlar. Benimle iletişime geçilsin lütfen dediğimde ise, biz sizinle iletişime geçmek zorunda değiliz diye bağırıyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ayhan 16 Ocak 15:08

Takip kodum yok. Kargoyu evden gelip aldılar. Telefon numarasıyla kayıtlı. Lütfen bağırıp çağırmayacak biri telefon etsin, müşteri temsilcileriniz çok saygısız, bir şey anlatmaya çalıştığımız zaman ya bağırıp çağırmaya başlıyorlar ya da sizi bekleteceğim diyerek en az 4 5 dakika müzik dinletiyorlar. Kayıtlı telefon numaramdan bana ulaşabilir müşteri tecrübe merkeziniz.

UPS Türkiye Logo UPS Türkiye 16 Ocak 15:05

Değerli Müşterimiz, Öncelikle UPS’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Size daha hızlı yardımcı olabilmemiz için 1Z ile başlayan 18 haneli takip numaranızı paylaşmanızı rica ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri Tecrübe Merkezimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Bilgilerinize arz eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, UPS Türkiye

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler