14 Ocak
Yorum Yap
#11445394

UPS Türkiye Çalışanı Tarafından Tehdit Edildim!

Apple Store üzerinden 10.01.2019 tarihinde vermiş olduğum siparişin teslimat adresi bilgilerini yine 10 Ocak tarihinde Apple firmasının müşteri hizmetlerini arayarak akşam saatlerinde değiştirdim. Kendileri, Apple Türkiye gönderilerini yapan UPS Türkiye firması ile irtibata geçeceklerini belirttiler ve ertesi sabah (11.01.2019) UPS firmasını aramam için ve siparişimi takip edebilmem için, UPS firmasının Apple gönderilerine bakan birimin sabit telefon numarasını benimle paylaştılar.


Verdikleri 0 212 413 22 22 numaralı numaradan, g*** hanım'a bağlandım. G*** hanım, kendilerine Apple'dan adres değişikliğiyle ilgili herhangi bir bilgi gelmediğini belirtti. Bunun üzerine 11.01.2019 tarihinde Apple firması ile tekrar irtibata geçip bir önceki gün görüşmede belirtmiş olduğum teslimat adres bilgisini teyit ettim. Daha sonra G*** hanım ile UPS firmasının kurumsal telefon numarası üzerinden tekrar irtibata geçtim. Ve kendisi teslimatla ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığını ve ürünlerin 11.01.2019 tarihinde mutlaka teslim edileceğini belirtti. Ancak bahsetmiş olduğu tarih içerisinde paket tarafıma ulaşmadı. Aynı gün akşam üstü,G*** hanım bana şahsi telefon numarası ile whatsApp uygulaması üzerinden mesaj atarak hatanın kendisinden kaynaklandığını ifade ederek özür diledi ve en erken sürede teslimatın sağlanması elinden geleni yapacağını söyleyerek mesajı yolladığı numaradan irtibatta kalmamızı tavsiye etti.


Ertesi gün hafta sonu olduğu için, öğleden önce saat 11.30'a kadar gönderinin gelmesini bekledik ancak yine teslim edilmeyince G*** hanım'ı, kendisinin bize whatsapp üzerinden şahsi numarasıyla mesaj atmasını göz önünde bulundurarak aradık. G*** hanım görüşmenin sonlarına doğru çok kaba bir tavırla, cumartesi günü böyle bir durumla uğraşmak zorunda olmadığını ve herkesin bir özel hayatı olduğunu belirtti.


Ben de kendisine, şahsi telefon numarasını herhangi bir yerden bulmadığımı, ilk olarak kendisinin bana bu numaradan mesaj yolladığını hatırlattım ve benim de mağdur olduğumu hatırlattım. Sonrasında konuşmama fırsat vermeyerek, telefonu yüzüme kapatma kabalığını gösterdi. Kendisine bu yaptığının saygısızlık olduğunu ve yetkili mercilere şikayette bulunacağımı belirten mesajı attığımda ise, benim kendisini arayarak tacizde bulunduğumu ve bu durumla ilgili UPS firmasının hakkımda gerekli işlemleri başlatacağını belirten tehdit içerir bir SMS yolladı. Sonuç olarak gönderi hala elime ulaşmadı ve akıbeti hakkında hiçbir bilgim yok. Atmış olduğu mesajlar ektedir.

Mert Mert 360 Okunma 1 Yorum Yap

Cevaplar

  • UPS Türkiye Temsilcisi14 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle UPS’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Tarafımıza ilettiğiniz bildirimin memnuniyete dönüştürülmesi için Müşteri Tecrübe Merkezimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Bilgilerinize arz eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, UPS Türkiye

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler