22 Haziran 2013

Unnado.com Hatalı Ürün Ve Boşa Zaman Kaybım!

Unnado'dan baby polar gear mama saklama çantası sipariş ettim, gönderdikleri ürün verdiğim ölçülerdeki değil daha küçüğüydü. Durumu ilettim, geri göndermemi istediler, bulunduğum yer kendi evimiz değildi ve yalnızdık buna rağmen çocuğumu da 5 km ilerdeki şehir merkezine sürüklemek zorunda kalıp, o ilçede MNG kargoyu zorla bulup iade yolladım. Acil ihtiyacım olan kullanmam gereken ürünün doğru boyunun yollanmasını beklerken iki hafta sonra para iadesini alacağımı öğrendim.

Zaman maliyetim?
O ürüne duyduğum ihtiyaç?

Eğer bu firma işini sağlam yapıyor olsa be gerçekten benim ürünüm yanlışlıkla gelmiş olsaydı doğru ürünün ellerinde olması gerekmezmiydi?

Neslihan 328 Okunma

Cevaplar

  • Unnado.com Temsilcisi23 Haziran 2013

    Merhaba, Şikayetiniz ve önerileriniz değerlendirmeye alınmış olup, uygun bir çözüm bulmaya çalışacağımızı belirtmek isterim. İyi günler dileriz.

  • Neslihan 22 Haziran 2013

    Ürün doğru üründür diyebilmek için öncelikle elinize bir cetvel alıp ürün açıklamalarındaki ölçü ile gönderilen ürünün ölçüsü sorgulanmalıdır. 23x16x25 cm ölçülerinde olması gerekn ürünün acaba hangi kenarı 25 cm di bana izah edilsin, bizim evdeki ölçü aletleri 3-4 cm küçük ölçmüyorlarsa. Ben sonrasında kendim araştırdım baby polar gear ın yazılı ölçülerinde hata var, yıllarımı ürün, marka müdürlüğü arkasından satış pazarlama müdürlüğü ve gn md yrd cılığında geçirmiş biri olarak!!! Çünkü dediğim gibi bu ürüne ihtiyacım var, başka yerden baktım, oradi kişi sizin dediğiniz ölçülerde yok elimizde dedi.nasıl bir ölçü aleti kullanmışlar merak ettim, zaten biraz ambalaj işi ile uğraşmış biri bile ürünü görür görmez 25 cm lik bir kenarının olmadığını anlar, bende küçük gördüğüm için ölçtüm.

  • Unnado.com Temsilcisi22 Haziran 2013

    Merhabalar, Müşterimizle konuyla ilgili görüşme sağlanarak kendisine bilgi verilmştir. Stoklu olarak çalışma sistemimiz bulunmamaktadır, ürünler sipariş adetlerine göre temin edilerek gönderilmekte ve satış sonrası ürün değişim işlemi yapılmamaktadır, iade işlemleri başlatılabilmektedir. Gönderilen ürün doğru ürün olmakla birlikte ürün müşterimizden iade olarak istenmiş, müşterimiz de tarafımıza göndermiş olup iade işlemleri sonuçlanmıştır. Bilgilerinize.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön