02 Kasım 2013

Unilever Signal'in Diş Fırçası Çok Sertti!

Sığnal White Now dış macunu ve fırçası bir arada satılan üründen aldım ve akşam dişlerimi fırçalayıp yattım. Ertesi gün dışlerimin belirli bölümünde sızlamalar başladı araştırdım ve dış fırçası değişiminin neden olduğunu anladım. Benim şikayetim bu dış fırçasının sertliği. Üretim aşamasında kontrol edilmiyor mu? İki gündür hayatla bağlantım koptu, yediğim içtiğimden zevk almıyorum. Böyle kalitesiz ürün satmasından şikayetçiyim kısacası firmaya güvenim kalmadı.

Engin T. 232 Okunma

Cevaplar

  • Engin T.05 Kasım 2013

    Standart cevap, insan bir geçmiş olsun der.

  • Signal Müşteri Temsilcisi04 Kasım 2013

    Değerli tüketicimiz, Tüketicilerimize, hem kendileri hem de diğer insanlar için yararlı markalar ve hizmetler sunarak, onların kendilerini iyi hissetmelerine, iyi görünmelerine ve yaşamdan daha fazla keyif almalarına yardımcı oluyoruz. İnsanların, dünya üzerinde küçük dokunuşlarla büyük farklar yaratmalarını teşvik ediyoruz. İçinde bulunduğumuz hızlı tüketim ürünleri sektöründe, müşteri ve tüketicilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak KALİTELİ ve GÜVENLİ ürünler sağlamak amacıyla, tüm üretim yerlerimizde ISO9001 (Kalite Yönetim Sistemi), ISO14001 (Çevre Yönetim Sistemi), OHSAS18000 (İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi), gıda üretim yerlerinde ISO22000 (Ürün Güvenliği Yönetim Sistemi) ve TPM (Toplam Üretken Bakım) uygulamaları mevcut olup, bu uygulamaların gelişmesi, iyileştirilmesi ve sürekliliği konusunda kesintisiz çalışıyoruz. Siz değerli tüketicilerimizin ürün ve hizmetlerimizle ilgili geri bildirimlerini “kendimizi geliştirmek için bir fırsat” olarak değerlendiriyoruz. Yasal mevzuatlara ve Unilever standartlarına uygun olacak şekilde piyasaya arz ettiğimiz ürünlerimiz hakkında, www.sikayetvar.com adresinde yer alan başvurunuzu, “Tüketici ve Müşteri Memnuniyeti Prosedürü” müz doğrultusunda değerlendirerek sonucu hakkında tarafınıza bilgi vereceğiz. Şirketimize ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için tüm Unilever çalışanları adına teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Unilever Tüketici Hattı: 444 25 19 www.unilever.com.tr

  • Engin T.04 Kasım 2013

    İnternette araştırdığım kadarıyla bu diş fırçasından kaynaklanan bir sorun değilmiş tamamen macunuyla alakalıymış sanırım, emin değilim artık her neyse artık ikisinide çöpe attım sorun çözüldü.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön