22 Nisan 2013

Unilever Özel Diye Satılan Çay Soft Casmire Bu Kadar Özensiz Hazırlanır!

Misafir olarak gittiğimiz bir yerde bu çayı içtik hakikaten 10 numara dedik fakat Kurtköy Migrostan aldığımız ürün soft casmire çayı eşim demlediğinde yemin ederim kavga ettik çünkü içtiğim sanki başka bir firmanın normal ürünü gibi. Hadi bunu anladık ne kadar özensiz olduğunuzu birde eşime telefonda yok efendim ne suyu kullandınız diye sorular sormuşlar ve o sudan biraz verin demişler.

Çay için ay dan veya mars tan sumu getirteceğiz hemşerim Migrostan 4 adet aldık 2 tanesinin kapağı açılmadan mis gibi kokuyor diğerleri bildiğin normal çay bir de kargoyla göndericeklermiş. Bir özür bile dilemek yok ben bu yazıdan sonra Tarım Bakanlığına aynı bu şekilde yazıyım bak gör ürün nasıl toplanıyor.

Batıkan 152 Okunma

Cevaplar

  • Algida Temsilcisi22 Nisan 2013

    Sn. Yetkili, Tüketicimizin eşi 19 Nisan 2013 tarihinde Unilever Tüketici Hattı’mızı arayarak şikayetini bizimle paylaşmıştır. Tüketicimize “Tüketici Memnuniyeti Süreci”miz anlatılmış ve sürecimize uygun aksiyonlar başlatılmıştır. Tüm ürün şikayetlerinde orijinal ambalajlı şikayet konusu ürünlerin tedarik edilerek incelenmesi esastır. Çay kategorisi ile ilgili tat ve koku şikayetlerinde ise, ayrıca demlemede kullanılan suyunda incelenmesine gerek duyulduğunu bilgilerinize rica ederiz., Saygılarımızla, Unilever Tüketici Hattı: 444 25 19 www.unilever.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön