Ulusoy Seyahat ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ebru'nun şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Ulusoy Seyahat Sefer İptali, Değişikliği, Personel Hakareti!

399görüntüleme
Ebru
Ebru 13 Ağustos 2020 14:44

12 Ağustos 867206 sefer numaralı Trabzon-İstanbul seferine babama online olarak almış olduğum bilette Ulusoy Trabzon otogar tarafından 3 defa değişiklik yapılmıştır. İlgili bilet tarafımdan 1 ay önce babamın 65 yaş üstü olması ve zorunlu seyahat olması sebebi ile ön koltuk seçimi yapılmıştır

Yapılan değişiklik sonrası sefer değişikliği olmuş ki mümkündür, sonrasında herhangi bir koltuk verilerek ikili koltukta seyahat etmesi istenmiş, babamın itirazlar sonucu ön koltuğa alınmış ancak yine yanı dolu olarak seyahatini tamamlamıştır.

İsmini bilemediğim ancak tespit edecek olduğum bir personel "internetten bilet alıp gelip burada konuşuyorsunuz" gibi kendini aşan  bir tavırla, müşteriye sıfır ilgi üstüne hakaretle azarlamış, problemi biz yaratıyormuşuz gibi "git İstanbul'dan hallet " diye emirler buyurmuştur?!

Üstüne üstlük bizim check ettiğimiz koltukta yine başka bir müşteri tek başına oturmuştur.

İstanbul otogar personelleri ise hep aynı şikayetlerin geldiğini iletmişlerdir.

Sonuç olarak yaşlı bir adam yüksek strese sokulup, sağlığı tehdit edilmiş, sosyal mesafe hiçe sayılarak iki kişi olarak seyahat etmiş, hizmet için ödediği bedel karşısında mağdur edilmiştir.

Müşteri ilişkileri konusunda personeline yeterli eğitimi sağlayamayan Ulusoy bir müşteri daha kaybetmiştir.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler