Ulusoy Seyahat Kabus Gibi Kastamonu İzmir Seferi!

Alp E. |

30. 08. 2013 tarihinde Kastamonu'dan İzmir'e gitmek üzere yola çıktık. Yolculuk esnasında klimanın bozuk olduğunu defalarca şoföre söylememize tek bir açıklama yapmadı. Bolu'da sitem edince zoraki ikram yaptılar. Muavinin açıklaması şu; dünki seferde 7 kere ikram yapmış, normalde 4 defa yapması gerekiyormuş, 16 saatlik yolculukta 1 ikram yaparak dengeleyecekmiş.

Sefer sırasında otogarda indirilecekleri söylenen birkaç kadın, gecenin 1.30-2.00 sinde ıssız bir yerde indirildi. Kadınlar bilmedikleri etmedikleri yerde yakınlarına ulaşmaya çalıştılar. Tüm bunlar olurken ne bir açıklama ne bir özür, tam bir fiyaskoydu, bozuk televizyon ve olmayan kulaklıkları saymıyorum bile.

Etiketler :

Durak Yerleri ve Bekleme Süresi İkram Servis Hizmeti Personel Davranışı

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Alp E.
    04 Eylül
    11:57

    Dönüş biletimi önceden aldığım ve başka firmada yer bulamadığım için dönüşümü ne yazık ki aynı firmayla yapmak zorunda kaldım. 01.09.2013 tarihli 16.00 İzmir-Kastamonu seferine çıktık. Yolculuk sırasında otobüsün ara ara vitese geçmediğini fark ettik, otobüs ekranında şanzıman arızası uyarısı vardı. Bununla ilgili hiçbir açıklama yapılmadı, sitem eden yolcuya karşı şoför kaba konuştu. Bu arızayla Bursa'ya kadar devam ettik. Sürekli araç durdu kalktı durdu kalktı, Allah muhafaza yokuşta virajda denk gelse sıkıntı, o kadar can taşınıyor. Anlamıyorum zaten 1000km yola çıkıyorsun, araç vitese geçmiyor, şaka gibi. Bize aracın değişeceğini söylediler, trafik nedeniyle gecikmeli olarak saat 01.00'de Bursa'ya geldiğimizde bizim arızalı aracı saat 22.00 İstanbul seferi yapacak aracın yerine değiştirdiler. Arızalı aracı yola çıkarttıkları yetmezmiş gibi bir de İstanbul yolcusunu araç varken 3 saat kadar beklettiler. Bunların haricinde şoförün yolcuya karşı kaba konuşmalarını, bozuk televizyonları ve eksik kulaklıkları yine saymıyorum.