Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Uludağ Turizm Valizin Teslim EDİLMEMESİ-KAYBEDİLMESİ

Evin
26 Haziran 00:49
524

14.06.2024 tarihinde Uludağ Turizm ile İstanbul'dan Salihli'ye yolculuk yaptım. O kadar yol boyunca hiç yemek molası verilmedi bunu sorun etmedim. 21.06.2024'te Salihli'den İstanbul'a aynı firma ile döndüm yine yemek molası yok üzerine valizim ve meyve sepetimi de kaybettiler. Aradan dört gün geçmesine rağmen herhangi bir bilgi verilmiyor. Valizlere numara yapıştırmıyorlar yani önüne gelene verilmiş anlaşılan. Bu sorunun en kısa sürede çözülmesi gerekiyor ve mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum. Valizin teslim edilmediğiyle ilgili tutanak istiyorum vermiyorlar. Dört gündür elimde hiçbir eşyam olmadan bekliyorum ve ne kadar daha bekleyeceğim bilmiyorum.

Gelişme
Gelişme

08 Temmuz 10:41

Uludağ Turizm ile yaptığım yolculuk sonrasında büyük boy valizim ve meyve sepetim teslim edilmedi. Eşyalarım kayboldu. Başta bana 15 gün içerisinde valizi bulamazak ücret iadesi yapacağız dediler. 17 gün geçti üzerinden ve bugün müşteri temsilcilerinden E** Hanım bagaj fişiniz olmadığı için sorumluluk kabul etmiyoruz dedi. Bagaj fişi kimseye verilmedi, firma kendi sorumsuzluğunu müşteriye yıkmaya çalışıyor. Firmadan şikayetçiyim. Bütün eşyalarımı kaybetmeleri yetmiyormuş gibi çözüm odaklı da değiller. Mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.

26 Haziran 15:09 (Şikayetten 14 saat sonra)
Evin
29 Haziran 11:09

Verdiğiniz numarayı defalarca aradım valizim kaybolduğundan beri. Kayıt oluşturamadıklarını söyleyip beni başka numaraya yönlendiriyorlar. Bu numara da araştırdıklarını söylediler fakat hala haber yok, yazdığım mesajlara dört gündür dönülmüyor. Arabanın kamera kayıtlarına da bakılmamış. Muavin kamera kayıtlarına bakacaklarını söylemişti, şimdi ise bakılamayacağını belirtiyorlar. Kimse net bir cevap vermiyor kiminle iletişim kuracağımı şaşırdım.

Evin
04 Temmuz 10:29

Hala cevap alamıyorum maalesef. 13 gündür bir iki parça eşya ile idare etmenin stresi ayrı, özel eşyalarımın başkasının elinde olduğunu düşünmek yeterince stresli, valizdeki evraklarımın ve kişisel bilgilerimin başkasının eline geçmesi ayrı, o kadar eşyanın maddi hasarı ayrı ve bunları tekrar satın alacak olmanın zaman kaybının kaygısı... Ama yine de firmadan cevap alamıyorum. En büyük boy valiz ve şaka gibi- annemin benim için doldurduğu meyve sepetini çalıyorsunuz bu nasıl bir iş ben anlamıyorum. Yemek molası vermiyorsunuz zaten beş on dakikalığına duruyorsunuz molalarda, arabada kamera var buna da bakamayacağınızı söylüyorsunuz. Valizlere numara da yapıştırmıyorsunuz önünüze gelene veriyorsunuz. Bu kadar sorumsuz olunmaz. Arkadaşlarımdan aldığım kıyafetlerle idare ediyorum, acil olanları tekrar satın almak zorunda kalıyorum, elektronik eşyalarım çok pahalı diye bulunmasını bekliyorum, bir ihtimal valizim bulunur ümidiyle bekliyorum fakat firma size bir cevap bile vermiyor.

Evin
17 Temmuz 12:23

Valizim çalındı ve firmanın bana cevabı bagaj fişim olmadığı için sorumluluk kabul etmedikleri. Bagaj fişini vermiyorsunuz sonra da müşteriyi suçluyorsunuz. İade kabul etsek bile bagajınızda ne olduğunu bilmediğimiz için 2100 den fazla ücret veremeyiz dediler. En büyük boy valize 2100 lira. Şaka gibi... Bu nasıl saçmalık hiçbir insan valizini hazırlarken içindekiler listesi oluşturup fatura çıkarmıyor. Başta da söyledim önceliğim valizimin bulunması, para iadesi değil. Ama hem valizimi vermeyip hem de iade ücreti verilmiyor. Ben bu kadar sorumsuz ve ilgisiz bir firma görmedim. Baştan beri firmanın göstermiş olduğu tavır eşyalarımın kendileri tarafından alındığı algısı yarattı bende. Lütfen kimse bu firmayı tercih edip benim yaşadığımı yaşamasın. Savcılığa şikayet ettim artık beni bıktırdı bu ilgisiz tavırları. Bir daha da firmanızla en ufak bir seyahat de yapmam.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Uludağ Turizm Uludag Firması 10 Saat Molasız Araç Kullanıyor

Zeynep
21 Temmuz 16:39
207
Uludağ Turizm Uludag Firması 10 Saat Molasız Araç Kullanıyor

Balıkesir Uludağ Turizm Şoförün Keyfi Molası

İrem
19 Temmuz 23:07
344
Balıkesir Uludağ Turizm Şoförün Keyfi Molası

Uludağ Turizm Eski Otobüs Arıza Mağduriyet

Elif
16 Temmuz 09:19
749

Uludağ Seyahat: Gecikmeli Ve Rahatsız Edici Yolculuk

Ali
16 Temmuz 00:38
758

İstanbul Uludağ Seyahat Firmasıyla Yaşanan Olumsuz Deneyim

Hatice
15 Temmuz 22:21
633
Benzer Şikayet Yaz