07 Şubat 2015

Uludağ Elektrik Dağıtım Yüksek Bedel Fatura Yansıttı!

Yüksel bedel fatura yansıtılması. Fatura bedelinin 139.04 TL tutar olup 211.90 yüksek satış hizmet bedeliyle bu hale geldi.

Recep 353 Okunma

Cevaplar

  • Uludağ Elektrik Dağıtım Temsilcisi09 Şubat 2016

    Sayın Müşterimiz; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) tarafından 22/08/2015 tarihinde yayımlanan ve 01/01/2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Tarifeler Yönetmeliği’ne göre fatura kalemlerinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Buna göre; daha önceden faturalarda Dağıtım, İletim ve Sayaç Okuma bedeli olarak görünen kalemler, 01/01/2016 tarihinden itibaren “Dağıtım Bedeli” , Aktif ve Perakende Satış Hizmet Bedeli olarak görünen kalemler, “Enerji Bedeli” adı altında birleştirilmiştir. Faturalarımızda görünen bu bedeller 01/01/2016 ile 06/01/2016 tarihi arasında çıkan faturalarda, D.S.T kalemi “Dağıtım Sistem Tarifesi” nin, P.S.T kalemi de “Perakende Sistem Tarifesi”nin kısaltılmış hali olarak kullanılmıştır. 07 Ocak’tan itibaren müşterilerimize tebliğ edilen faturalarımızda ise “D.S.T” ibaresi yerine “dağıtım bedeli” ibaresi, P.S.T ibaresi yerine “ Enerji Bedeli” ibaresi açıkça yer almaya başlamıştır. Ayrıca, Şirketimiz sadece sayaç okuma esnasında alınan endekslere göre hesaplanan tüketimi faturalandırmakla yükümlü olup; faturadaki birim bedeller, günlük tüketimin eş düzeyde yapıldığı varsayımı üzerinden, tüketimin yapıldığı döneme ait tarifeler üzerinden belirlenmektedir. Ocak dönemi öncesindeki tüketimler ilgili döneme ait birim bedeller ile hesaplanmaktadır. Tarifelerin değiştiği geçiş dönemlerinde uygulamanın bu şekilde yapılmasını açıklayan mevzuat EPDK tarafından düzenlenmiş olan “Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar” dır. Bu Usul ve Esasların 20. maddesinde “(1) Fiyat ya da birim bedel değişikliklerinin olduğu fatura dönemlerinin söz konusu olması ve günlük tüketimlerin ölçülememesi halinde sayaçlarda okunan değerin okuma tarihindeki gün ortası değer olduğu ve fatura dönemi içerisindeki her bir gün için günlük tüketimlerin eş düzeyde olduğu varsayımları ile tüketicilere faturalandırma yapılır.” hükümleri bulunmaktadır. Şirketimiz Ocak 2016 döneminde de olduğu gibi, birim bedellerin değiştiği her geçiş döneminde bu mevzuat kapsamında müşterilerine faturalandırma yapmaktadır. Bilginize; İyi günler dileriz.

  • Uludağ Elektrik Dağıtım Temsilcisi13 Mart 2015

    Faturanın üzerinde bulunan tüm vergi kalemlerinin (kayıp kaçak bedl. - perakende satış bedl.) alınmaması/kaldırılması veya iade edilmesi hususunda dağıtım şirketlerin yetkisi bulunmamaktadır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön