29 Ağustos 2013

Uludağ Elektrik Dağıtım Bildirim Yapmadan Elektriği Kesti!

Uedaş gibi bir firma ile ilk defa sorun yaşadım. Tam yaşadım. Malum koy yerinde oturuyoruz ve yiyeceklerimizi de ona göre alıyoruz. Hadi bana ihtarname göndermedin kestiğiniz bir gün sonra hemen ödemeyi yaptım neden bana bugün saat 14 te en geç açılır dediniz de 3 gün sonra açmaya geldiniz. zenginin olsa kesmezsiniz hatta kesmeye cesaret edemezsiniz değil mi ? Şimdi benim zararımı ve oturduğum köye olduğum mahcubiyetin hesabını kim verecek söyler misiniz?

En azından bana ihtarname göndermek ulaştırmak zorundasınız. Yok öyle köy kahvesine evrak bırakıp da gitmek beyler. Dünyanın hiç bir yerinde yok böyle yöntem. Ya çalıştırdığınız elemanları denetlemiyorsunuz yada sisteminiz bilerek bu şekilde çalışıyor.

Bahtiyar 137 Okunma

Cevaplar

  • Uludağ Elektrik Dağıtım Temsilcisi09 Eylül 2013

    Sn. Bahtiyar Korkmaz Bahse konu ile ilgili şikâyetiniz değerlendirilmiş olup, abonelik Bahtiyar Korkmaz adına değil Mehmet Korkmaz adına kayıtlı bulunmaktadır. 09.07.2013 tarihinde son ödemesi olan 71.30 TL lik faturanızı 27.08.2013 tarihinde ödemiş bulunmaktasınız. Enerjinizin 5 gün olan ihbar süresinin ardından 49. günün sonunda kesildiği tespit edilmiştir. Yapılan tüm işlemler Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Mevzuatı usul ve esaslarına göre uygulanmaktadır. Ancak köy yeri olduğundan aksamalar söz konusudur. Olumsuzluklardan dolayı özür diler aboneliğinizi yönetmeliğe uygun olarak kendi şahsınıza almanızı rica ederiz. Problemlerinin bize ulaşmasında aracılık eden şikayetvar.com' a ve sağduyulu davranışınız için size teşekkür ederiz. Şirketimiz ile ilgili her türlü istek, öneri ve düşünceleriniz için [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Sizi dinliyor olacağız.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön