27 Nisan 2013

Ülker Müdürünün Davranışı!

26-04-13 saat 20 dolaylarında Ankara Mamak Natoyolu cad. toptan mağazasında alışverişim oldu. poşetler peş peşe yırtıldı su üzerimi ıslattı. Sinirlenip bidona tekme attım. Hiç kimse ilgilenmediği gibi, vurgulu bir şekilde laubali bi tavırla, müdür olduğunu, adının*** olduğunu belirten şahıs (istediğini yap edalarıyla) ''beğenmiyorsan gelmezsin'' diyerek iyice haddini aştı.

Müdür pozisyonundaki kişilerin görevinin bildiğim kadarı ile, müşterinin mağduriyeti ile ilgilenip, o anki psikolojisini (hem de mağaza kaynaklı) anlayışla karşılaması, yardımcı olması, müşteri memnuniyeti sağlaması gerekirken, '' beğenmiyorsan gelmezsin'' deme cüretine sahip olmaması gerekir. Ulusal zincir market olan Bizim Marketlerde eğitim, kültür ve saygı eksikliği bulunan Müdür'lerinin bulunması düşündürücü ve üzücü bir durumdur.

Tugay 188 Okunma

Cevaplar

  • Tugay 18 Nisan 2014

    Gerekli işlemler nedir?

  • Tugay 03 Kasım 2013

    Bana, sadece , şikayeti bir de sizden dinleyelim , şeklinde çağrı merkezli dönüş oldu.Sonuç boyutunda herhangi bir dönüş olmadı, ilgilenilmedi.

  • Ülker Temsilcisi29 Nisan 2013

    Sayın ilgili, Müşterimiz ile irtibata geçtik ve gerekli işlemleri yaptık. Saygılarımızla, Ülker Müşteri İletişim Merkezi http://www.ulker.com.tr/iletisim.aspx

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön