05 Nisan 2013

UFO Ürünümün Değişimi Yapılmadı!

Geçen yazın sonunda ufo 5li soğutucu ve uzaktan kumandalı bir vantilatör aldım. Dedem aldığımın3. günü üzerine düşüp ayağı ile gövdesinin birleşme noktasından kırıldı. Servise götürdüm. Sincan da bulunan yetkili servis fabrikadan parça istedi. Ancak ekim ayı olduğu için fabrikada parça kalmadığı bu yüzdende bize yeniden ürün verilmesi gerektiği söylendi.

Yetkili servis parça bulunmadığına dair yazıları yazdı ve fabrikaya veya yetkili yere verilmesi gerektiğini söyledi. Almış olduğum Nizamoğulları mağazasına evrakları verdim. Ankara sitelerde bulunan ufo satış yerine götüreceğini söyledi. Kağıtlar götürülmüş ancak İstanbul dan onay gerektiği söylendi. Ben defalarca aradım ama sorunum çözülmedi. Şikayetçiyim.

Zehra 328 Okunma

Cevaplar

  • Zehra 06 Nisan 2013

    25.09.2012 ayından beri ufo bayiliğini alan bu firmanın peşinden koşmaktan bıktım. Ufo ile ilgili şikayetimi dile getirdim zaten ama bayide üzerine düşeni yeterince yerine getiremedi beni memnun edemedi. Beyfendinin kapısına gitmekten kapısı aşındı. Bugün en sonunda ürünümü geri aldım ancak bana sadaka verir gibi beş karış suratla önüme atılıp gidildi. Ben param ile kendi ürünüm ile rezil oldum aylardır mağdurum. Ben bu firmadan ve markadan şikayetçi olmayım da ne yapıyım? Beni şikayet etme diyor ama nasıl etmeyim eğer o ürün önüme o şekilde atılmasaydı şikayetçi olmayacaktım. Ancak aylardır süren mağduriyet böyle bitmemeliydi.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön