Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Uber Sorunları

Suat
02 Mayıs 13:02
257

Sistemde önemli bir sorun bulunmakta. Yolcu konumunu belirtiyor fakat varış noktasını belirtmeden bir sürücü işe talip olduğunda ve yolcu kabul ettiğinde sistem bu duruma göre işlemekte ve sürücü yola çıkmakta. Ne var ki, taksi geldiğinde yolcu varış noktasını belirttiğinde, eğer bu nokta yoğun bir bölgeyse sürücü gitmek istemediğini ifade ederek sorun yaratıyor. Yani araca binmeden varış noktamı belirtseydim, belki beni orada bırakacaktı.

Dün bu durumu tecrübe ettim. Yani sisteminiz sürücülere yolcu seçme imkanı tanıyan bir yapıda. Oysa taksi taşımacılığı bir hizmet olduğundan sürücülerin yolcu seçmesi uygun değildir. Ancak uygulamanız, yolcuların bu duruma düşmesine neden oluyor.

Yolcuların yoldan taksi çevirme durumlarında karşılaştıkları sorunları dijital ortamda da yaşamalarına sebep oluyorsunuz. Dün yanımdaki arkadaşım sistemde taksi buldu ve varış zamanı aldı. Ancak varış noktasını belirtince taksi iptal edildi. Ben de biraz geç kaldığım için yukarıda bahsettiğim sorunu yaşadım. Sonuç olarak normalde 150-160 TL tutması gereken yol için iki kez ücret ödeyerek 210 TL ödemek zorunda kaldım. Ayrıca sürücünün hoş olmayan sözlerine maruz kaldım. 'Gideceğimiz yeri önceden bilseydim, gelmezdim.' gibi sözler duydum. Sistemi kullanmayı bilmeyenlerin eleştirilmesi de üzücüydü.

Uber gibi sistemlerin yolcuları bu şekilde mağdur etmesi ve sürücülerin yolcu seçme alışkanlıklarını sürdürmeleri, işlerini kolaylaştırıyor. Yolcuyla yüz yüze gelme zorunluluğu olmadan işlerini hallediyorlar. Dünkü taksi sürücüsünün ifadesiyle, bu sistemleri kullanarak kolayca kazanç sağlıyorlar ve biz de ekstra hizmet bedeli ödüyoruz.

Siz şimdi kayıtlardan sürücüyü bulup cezalandırmayı düşünebilirsiniz. Ancak asıl sorunun sistemin kendisinde olduğunu düşünüyorum. Dijital ortama taşınan bu kötü uygulama yüzünden yolcuların mağdur edilmesine sebep oluyorsunuz.

Eğer taksicilik gerçek bir esnaf işi olsaydı, taksi ruhsatları sürücülere verilirdi, araçlara değil. Böylece sürücülerin zor şartlar altında çalıştırılmasının önüne geçilebilirdi. Gerçek bir 'taksici esnafı' kavramı oluşurdu.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Uber Paramı İade Etmiyor

Alper
10 Haziran 16:47
176

Uber Yolculuğunda Yaşanan Anlaşmazlık Ve Yüksek Ücret Talebi

Arzu
08 Haziran 00:44
179
Uber Yolculuğunda Yaşanan Anlaşmazlık Ve Yüksek Ücret Talebi

Uber Taksici Ücreti Fazla Kesti

Rengin
10 Mayıs 10:18
170

Her Zamanki Gibi Uber Ödeme Problemleri

Öze
07 Mayıs 22:53
173
Benzer Şikayet Yaz