13 Mayıs 2017

Twist Tüylenme Yapan Pantolon

Twist'ten almış olduğum pantolonu iki kez giyme ve hiç yıkamamış olmama rağmen tüylenme ve diz yaptı. İade için başvurduğumda da hiçbir şekilde kendilerinde ve kumaşta hata olmadığını bildirerek iade ya da değişim yapılmadı. Müşteri hizmetlerinin 15 dakikalık telefonda bekletmesin sonucunda da hiçbir şey yapamadıklarını söylediler. Yıkama olmadan tüylenme neden olmuş olabilir diye sorduğumda ise tabi ki bir yanıt alamıyorum. 2 kez giyerek çöpe atacağım pantolonum ve sonsuz müşteri memnuniyetsizliği için teşekkürler Twist!

Tuba 387 Okunma

Cevaplar

  • Tuba16 Mayıs 2017

    Cevabınızı zaten yazılı almıştım, sürtünme derken neyi kastettiniz onu da açıklar mısınız lütfen? Ürünü 2 kez giydim, sizden 2 senedir giydiğim pantalonlarım yeni gibi kullanırken sürtünmeye bağlı tüylenme ve dizlenme mantıklı mı? Ürün yıkanmış mı? Ya da yere mi sürtmüşüm? Bunu da kalite kontrol uzmanlarınız bir kere daha inceleyip söyleyebilirler mi acaba? Gerçi ürünü çöpe attığım için inceleyemeyecekler ve siz Twist! Memnuniyetsilikte bir dünya markası olarak kalacaksınız!

  • Twist Temsilcisi16 Mayıs 2017

    Değerli Müşterimiz, Ürününüz, Genel Merkezimizde kalite kontrol uzmanları tarafından incelenmiştir. Yapılan incelemede ürünün kumaşıyla ilgili herhangi bir hata olmadığı, üründe oluşan tüylenmenin, kullanımdan kaynaklı sürtünmeye bağlı tüylenme olduğu sonucuna varılmıştır. Ürün kalitesinden kaynaklanan herhangi bir sorun olmadığı için ürünün değişimi veya iadesi yapılamamaktadır. Saygılarımızla, Ipekyol Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön