20 Mayıs
#12000857

Tüvtürk'ün Araç Muayenesindeki Davranışı

Bugün (20.05.2019 saat 10.30) Tüvtürk Balıkesir / Edremit istasyonunda araç muayenem vardı. Randevudan bir buçuk saat evvel oradaydım. Egzoz muayenesi falan için erken gittim. Egzoz cihazı arızalıymış bilgi vermediler, herhangi bir yazıda asılmamıştı.
Egzoz muayenesiz muayeneye aldılar. Teknisyen motor kaputunu eliyle basarak adeta kaputun saçını edercesine kapatırken ikaz ettim belli bir mesafeden bırakarak kapat kitabında da öyle yazar dedim. Bozuldu.


Aracım muayeneden plakalar da delik tamiri olduğu için ağır kusurlu sayıldı ve geçmedi. Plakaları yenileyip muayene tekrarına gideceğim. Ağır kusurlu denilen plakalar önceki muayeneden geçmişti (fotoğraflar ektedir.) bu plakaları yenilettirmek bu ülke ve insanlarına kötülük değil midir. Ülkemin ve insanların çıkarını düşünen birisi bu plakaları yenilettirken vicdan azabı çekmez mi? 60 kilometre yolu boşuna tekrar gitmem ve bu plakaları yenilemem kime hizmettir.

Muammer Muammer 6.626 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Muammer28 Mayıs

    İlgili tebliğ; okunmasını engelleyecek veya zorlaştıracak plakaların kabul edilmeyeceği doğrultusunda. Kusurlu sayılan plakalar tamir yeri belli olmayan şekilde yapılmış. Yapılan açıklamalar bu ülkemin ve benim maddi zarar görmemi engellemedi; yeniden altmış km yol giderek tekrar muayeneye gitmemi kaldırmadı. Benim ve ülkemin zarara uğratılmasını pretosto ediyorum. Asıl olan ülkemin ve Türk insanının çıkarlarıdır. Bu problemin takibini bırakıyorum.!

  • Tüvtürk Temsilcisi28 Mayıs

    Sayın Müşterimizin şikayeti ile ilgili; Müşterimizin iletmiş olduğu telefon numarasından geri dönüş yapılarak detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır. Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz ve www.tuvturk.com.tr internet sitemiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, güvenli yolculuklar dileriz. Saygılarımızla, TÜVTÜRK

Ziyaretçi Yorumları