Tüvtürk ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Tüvtürk Zorunlu Araç Muayenesinde Müşteri Memnuniyetinin Hiçe Sayılması

1.617görüntüleme
Gökhan
Gökhan 27 Kasım 2020 08:54

25.11.2020 tarihinde İskenderun Tüvtürk'den 14:30'a randevu aldım. 15 dakika da erken gittim. 14:20'den 15:40'a kadar uzun araç kuyruğunun önünde bekledim. Pandemi var diye bekleme salonu yok, oturmak yasak! Bunların hepsi pandemi nedeni ile olabilir ama bu organizasyonluk nedir? Bu nasıl bir randevu sistemi. Zorunlu tutulan bir muayene de insanlara yaptığınız muamele en basit tarifi ile saygısızlıktır.

Muayene tekrarlarınız bu süreyi uzatıyorsa dikkate alın. Yıl bazında günlük araç sayısını hesaplayın. Bir algoritma geliştirin ve randevu sürelerini sistemde değişken yapın. Bunun için kafa yoran kimse yok mu?

90'ların devlet dairesi gibi milleti zorla ayakta bekletmeye ne hakkınız var? Güvenlik görevlisine adım okundu da duymadım mı acaba deyince;"yok, 2 saat işlem süresi var diye sistem sizi uyarmadı mı" demesi de cabası! İşlem süresi o, bekleme değil!

Sırf zorunlu diye insanlara bu muameleyi yapamazsınız. Sizin bu tavrınız nedeni ile ortalık "işlemci, aracı" dolmuş. "Abi in varsa biz çözeriz"ler falan. Burası Uganda mı ki kendi işimi yaptırmak için başkasına gerek duyayım! Siz beslemişsiniz bu çarpıklığı!

Biraz saygı!

Tüvtürk Logo
Tüvtürk11 Aralık 2020 13:19

Sayın Müşterimiz, Öncelikle görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Araç muayenesi internet üzerinden randevu alırken belirtildiği gibi randevu saati itibariyle toplam 120 dakikaya kadar sürebilmektedir. Muayene tekrarına kalan araçlar için aynı gün içerisinde muayene tekrarı işlemi yapabilmesi sebebiyle bu taleplerin çok olması durumunda belirli saat aralıklarında aşırı yoğunluk yaşanabilmektedir. TÜVTÜRK olarak istasyonlardaki araç yoğunluğunu, kapasite kullanım oranlarını ve müşteri bekleme sürelerini sürekli olarak analiz etmekteyiz; bu doğrultuda siz değerli müşterilerimizin bildirimlerinin de, bekleme sürelerinin asgari düzeylerde tutulması amacıyla değerlendirildiğini bilmenizi isteriz. Ayrıca TÜVTÜRK istasyon çalışanlarının yaklaşımları ile ilgili bildirimlerinizin titizlikle ele alınarak değerlendirildiğini ve gerekli aksiyonların alınacağını bilmenizi isteriz. Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz ve www.tuvturk.com.tr internet sitemiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, güvenli yolculuklar dileriz. Saygılarımızla, TÜVTÜRK

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler