19 Mart 2013 #1693395

Tüvturk Xenon Far Kontrolündeki Haksız Uygulama!

Bugün 7 senedir sahibi bulunduğum aracımı araç muayenesine götürdüm. Aracımın üzerinde satın aldığımdan beri BMW orjinal "xenon far sistemi" bulunuyor. Fakat istasyondakiler aracın manueli olmasına rağmen otomatik far yükseklik ayarının olmadığını söyleyerek muayeneyi onaylamadılar.


Çin'den getirilen ve trafikte tehlike yaratan xenon kitleri yüzünden orjinal BMW üretimi olan farlarımı komple halojen ile değiştirip 2000 dolar gibi bir masraf etmek zorunda kalıyorum. Normal halojen farlı araçların hepsinde otomatik far yükseklik ayarı özelliği varmı ki xenon araçlarda bu ekipman zorunlu tutuluyor? Elma ile armut karıştırıldığı için uygulamanın acilen gözden geçirilmesi gerekiyor.

Nezih 5.048 Okunma

Cevaplar

  • Nezih29 Mart 2013

    Eğerki bu kadar standartları dikkate alıyorsunuz bütün araçlara otomatik far ayar seviye sezicilerini zorunlu getirinki bir standartı olsun.

  • Tüvtürk Temsilcisi27 Mart 2013

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Araç muayenelerinde TÜVTURK araç muayene istasyonlarında aşağıdaki yönetmelik ve uygulamalara göre muayene hizmeti verildiğini belirtmek isteriz: * Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik * 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu * Karayolları Trafik Yönetmeliği * Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik * Avrupa Birliği Direktifleri * T.C.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayımlanan Araç Muayenesi Kusurlar Tablosu Xenon farların Ağır Kusur olarak değerlendirilmesi, 01.01.2012 tarihi itibariyle T.C.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayımlanan kusurlar tablosu ile birlikte başlamıştır.. Aracınızın orijinalinde xenon far sistemi mevcut ise bu durum kusur olarak değerlendirilmez. Xenon farlarla ilgili detayları 76/356 AT yönetmeliğinde bulabilirsiniz. Ancak, orijinalinde olmayan sonradan montajı yapılan ve uygun olmayan xenon far sistemi olan araçlarda genellikle otomatik far ayar seviye sezicileri montajı yapılamamaktadır. Bu nedenle Xenon Far otomatik seviye sezicisi olmayan araçlar için aşağıdaki şekilde kusurlar verilmek sureti ile kusur derecelendirmesi yapılır. Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok Ağır Kusur Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Ağır Kusur Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz ve www.tuvturk.com.tr internet sitemiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, güvenli yolculuklar dileriz. Saygılarımızla, TÜVTURK A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön