21 Eylül 2017
#9512763

Tüvtürk Plaka Sorunu Bir Türlü Çözülemedi!

29/08/2017'de Samandıra istasyonuna randevu aldım, "her şeyim tamam" dedim plakalarda 2. adet vida vardı, kaldırdım muayene bitti ağır kusurdan araç kara yoluna trafik de seyir edemezmişim tesisin içinde sonradan gördüm Çekomastik tabancası, ile delik kapama 25 TL veriyorsun ağır kusur yok oluyor, istasyon teknisyeni "bu şekil olmaz" dedi. "Peki 2. adet aracı gördüm geçti" dedim ne söyledim ise olmadı. Yeniden muayene tekrarı için 21/09/2017.gün aldım.


Aracım hiçbir kusur olmadan muayeneden geçti plaka vidaları bugünde gündemde 1. Isuzu kamyonet, Hyundai Accent binek oto muayeneden geçti. Samandıra istasyonunda neler oluyor? 2. aracın plakaları bende yazılı. 2. araç Karayollarıda ağır kusurdan Trafik'ten men olması lazım Tüvtürk yetkili kişileri müşteri hizmetleri yetkili kişiye bağlantı yok tatmin edici bir cevap alamadığım için buradan yazmak istedim.

Salih Salih 12.333 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Salih22 Eylül 2017

    Benim Yazıma Cevap Değildir Benim Aracım 2.yıl. Önce Muayeneden Geçti. 2.yıl. Sonra Ne olduda Muayeneden geçmedi Çekomastikli Plakalar geçiyor İşin ucunda 25tl. Veren Muayene geçiyor 21/09/2017 Tarihinde 1.ısuzu kamyonet 1.hyundai Accent Binek oto pl akaları Çekomastikli olarak geçti Benim Derdim Onlar Geçerken Bize neden Ayrımcılık Yapıldı istasyon Kameralarından İzleyin Görecek siniz Oaraçların Kusurları Giderilmeden Trafik te Dolaşıyor Trafik Şubeyi Arayıp Plakalarını Verip Araçları Tirafikten men Edilmesini isteyeceğim

  • Tüvtürk Temsilcisi22 Eylül 2017

    Sayın Müşterimiz, Yetkili plaka basım kuruluşu tarafından basıldığı halde, kare olan ya da diğer plakalara göre görsel farklılıkların bulunması kusur değildir. Harf ve rakamlar yönetmelikteki karakterlerle uymasa da plakanın mavi TR rumuzu varsa, mühür ile beraber dalgalı çizgi şeklindeki ve TR – Ayyıldız şeklindeki hologramı varsa bu plakalar kusursuz olarak değerlendirilmektedir. 03.07.2017 tarihinden itibaren plakaların yönetmeliğe uygun olmaması Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir, istasyonda muayenede görülerek karar verilebilir. • Plaka üzerine folyo yapıştırılması, şeffaf örtü konması • Plakayı basan resmi yetkili kurumun kullandığı karakter ve rakamların karakter kalıplarının dışına çıkılarak harf ve rakamların boyanması • Plaka basmaya yetkisi olmayan bir kurum kişi tarafından yönetmelikten gösterilen şekil şartları dışında plaka basılması • Dalgalı çizgi şeklindeki hologramın ve TR – Ayyıldız şeklindeki hologramın plakada bulunmaması • Plakaya harf ve rakamların okunmasını engelleyecek vida, yansıtıcı, boya vb. her hangi bir müdahalede bulunulması • Plakanın okunamayacak derecede yırtılması, delinmesi hasar görmesi, harf rakamlarının silinmesi • Plakanın okunamayacak şekilde bir yere monte edilmesi • Plakanın mührünün bulunmaması Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz ve www.tuvturk.com.tr internet sitemiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, güvenli yolculuklar dileriz. Saygılarımızla, TÜVTÜRK A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları