Tüvtürk Personelin Tavrı

Mehmet Mehmet25 Ağustos 15:25

Tüvtürk'e yazdığım şikayet metnini paylaşıyorum. Onların bir şey yapacağını sanmadığımdan burada da paylaşmak istedim. 

25/082020 (bugün) İstanbul mimarsinan şubenize daha önce saat 11'de alınan randevu için 10:30'da giriş yaptım. Otoparka araç alınmadığını aracın dışarıda kalıp işlemler için bizim içeri girmemiz gerektiğini bilmiyordum. Bariyerli kapıdan geçerken orada oturan adının o*** olduğunu öğrendiğim güvenlik görevlisi bize bir şey sormuş biz anlamadık iki metre ileride kabaca bağırarak durmamızı söyledi aracı oğlum kullanıyordu bağırmaya devam edince bende bağırmana gerek yok bize söylediğini anlamadık dedim ses tonuna dikkat et diye uyardım. Aracı dışarı çekip içeri girerken arkadaşım insanları tahrik edici sokak ağzıyla konuşmana gerek yok dedim insanın asabını bozma tahrik etme dedim şikayet edeceğimi söyledim, kendisi de istediğine et dedi.

Daha sonra içeride yetkili aradım yetkili izinde dediler bende tamam dedim bende genel merkezinizle görüşürüm dedim. Sonra sıraya girdim. Bu arkadaş (o***) beni sıradan çıkartıp gel bakalım yetkili benim içeride konuşalım diyerek tehdit kar bir harekette bulundu bende oğlumla beraber içeri girdim. Kendisiyle konuşurken yanımıza r** c** t** isminde biri geldi konuyu ona anlattım. Daha sonra o** benim ona seni döverim dediğimi iddaa edince bende sinirlendim yalan konuşma dedim bende küfürlü yemin ettim demedim diye. Şahısa etmedim. Daha sonra o** oğlum ve bana saldırı hamlesinde bulundu kendi arkadaşları onu tutunca dolaplara kapılara vurmaya başladı. Arkadaşlar i onu onure etmek adına aracımı çok saçma gerekçelerle muayeneden geçirmediler buna eminim ama önemli değil ben yaptırır getiririm tekrar havalandırma düğmesi çalışmıyormuş. 

Arka balata var fakat istenilen seviyede basmıyormuş gerekçesiyle geçmedi araba. Ben anladım ki arkadaşları o*** adına bana ceza verdi. Ama en çok oğlumun yanında bu şekilde kabaca sokak ağzıyla tehdit edici konuşan biriyle karşılaşmaktır. 

Cevaplar

Tüvtürk Logo Tüvtürk 14 Eylül 16:37

Sayın Müşterimizin şikayeti ile ilgili; Müşterimizin iletmiş olduğu telefon numarasından geri dönüş yapılarak, gerekli görüşme sağlanmıştır. TÜVTÜRK istasyon çalışanlarının yaklaşımları ile ilgili bildirimlerinizin titizlikle ele alınarak değerlendirildiğini ve gerekli aksiyonların alınacağını bilmenizi isteriz. Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz ve www.tuvturk.com.tr internet sitemiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, güvenli yolculuklar dileriz. Saygılarımızla, TÜVTÜRK

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler