Tüvtürk Personel - Çalışan

Cüneyt Cüneyt19 Eylül 18:03

19-09-2020 tarihinde İstanbul ili Arnavutköy ilçesindeki Tüvtürk Haraççı - 2 muayene istasyonunda aracımın periyodik muayenesi için bulundum. Tüvtürk yetkili çalışanı aracıma zarar verdi. Aracın sileceklerinin nasıl çalışacağını, aracın şasi numarasının nerede yazılacağını bilmemesi sebebiyle aracın her tarafını dağıttı, Koronavirüs tedbirlerini yerine getirmediği, aracın her tarafına elleriyle temasta bulunduğu, aracımda maddi hasara yol açmıştır. Aracın muayenesi esnasında fren kontrollerinde kendisi yapamadığı için diğer çalışanlardan yardım almıştır. Ayrıca aracın şasi numarasının nerede yazdığını bilmemesinden dolayı da istasyonda çalışan diğer kişilerden yardım almıştır. Aracın işlemi bittiğinde emirle beni yanına çağırmıştır. Üslubu ve yaklaşımı hareket seviyesindedir. Aracımda maddi olarak hasar ve bilememezliginden dolayı muayene tekrarı oluşmuştur.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Tüvtürk Logo Tüvtürk 2 hafta önce

Sayın Müşterimizin şikayeti ile ilgili; Müşterimizin iletmiş olduğu telefon numarasından geri dönüş yapılarak detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır. Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz ve www.tuvturk.com.tr internet sitemiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, güvenli yolculuklar dileriz. Saygılarımızla, TÜVTÜRK

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ayten 27 Eylül 14:30  

    Bir sürü liyakatsız, iş bilmez çalışan var. Bir de müşteriye diklenme, hakaret cabası. Özellikle böyle insanları mı istihdam ediyorsunuz. Vatandaşa saygı eğitiminiz yok mu. Yazık ki ne yazık.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler