Tüvtürk İstediğin Yere Şikayet Et Denmesi

Neslihan Neslihan15 Ağustos 22:32

Eşim bu sabah randevu aldığı saatte İstanbul Dudullu muayene istasyonunda olduğu ve girişte numaramatikten sıra numarası aldıktan sonra, salonun dışında bir saat sırasının gelmesini bekledi. Numarası gelmeyince, salondaki yöneticiye durumu aktardı. Yönetici, sıra numarasının geçtiği için işlem yapamayacağı ve yeniden randevu almasını söyledi. 

Eşim muayene sırası gelen araçları plakası ve ruhsat sahibinin ismiyle anons ettikleri halde, sıra numarası alanları kayıt için neden aynı şekilde çağırmadıklarını sorduğunda, yönetici şikayeti haklı bulduğunu ancak sistemin böyle olduğunu ve kendisinin yapabileceği bir şey olmadığını söyledi. Kısacası müşteri olarak dikkate almıyor, git istediğin yere şikayet et demeye getiriyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Tüvtürk Logo Tüvtürk 12 Eylül 13:40

Sayın Müşterimiz, Öncelikle görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. TÜVTÜRK istasyon çalışanlarının yaklaşımları ile ilgili bildirimlerinizin titizlikle ele alınarak değerlendirildiğini ve gerekli aksiyonların alınacağını bilmenizi isteriz. Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz ve www.tuvturk.com.tr internet sitemiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, güvenli yolculuklar dileriz. Saygılarımızla, TÜVTÜRK

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler