Tüvtürk  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Muhammed'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Tüvtürk Görevli Darpetmeye Çalıştı

6.265görüntüleme
Muhammed
Muhammed 04 Nisan 2020 19:27

Samandıra şubenize, 14:45 randevusu için gittim ve muayene tekrarından kaldım. Araç stoplarının, tamirci arkadaşın farketmemesi nedeniyle, ön farları açınca yanmadığı fark edilmiş, ancak bu durumu benim bilemeyeceğimi söylediğimde, Tüvtürk görevlisi arkadaş, "amire söyleyelim, belki sisteme işlemez sizi de ikinci kez ücret yatırmak zorunda kalmazsınız" demesi üzerine, amir 'e söylediğimizde, durumu kabul etmedi, ben de bunun üzerine, kendisine "ha** olsun" dedim. Arkamı dönüp gittiğimde, amir yanıma geldi ve darp etmeye çalıştı, araya diğer görevli arkadaşlar girdi. 04.04.2020, saat 15:15 civarı, Samandıra şubeniz, 5 numaralı kanalda yaşanan bu hadiseyi kameralardan inceleyip teyit edebilirsiniz. Amir hakkında gerekli işlemin yapılmasını arz ederim.

Tüvtürk Logo
Tüvtürk14 Nisan 2020 15:13

Sayın Müşterimizin şikayeti ile ilgili; Müşterimizin iletmiş olduğu telefon numarasından geri dönüş yapılarak detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır. Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz ve www.tuvturk.com.tr internet sitemiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, güvenli yolculuklar dileriz. Saygılarımızla, TÜVTÜRK

Muhammed
Muhammed15 Nisan 2020 21:46

Herhangi bir işlem yapıldığına dair bilgi verilmedi, telefonla arandım, sikayetvar sitesine yazdıklarımı sözlü olarak ilettim, bu kadar. Daha da arayan yok.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler