02 Kasım
#12893550

Tüvtürk Çalışanlarının Sorumsuzluğu

Merhabalar,


34 nv 88**plakalı aracımla genel muayene olmak için randevu aldığım Dudullu muayene istasyonuna giderek 02.11.2019 tarihinde cumartesi saat 15:15'te numaratörden 1675 sıra numarasını alıp beklemeye başladım. Numaramın gelmediğini görünce 1 numaradaki müşteri temsilcisi arkadaşa gittim. Bana numaramın geçmiş olduğunu söyledi ve 3 numaralı bankoya gidersem işlemimim yapılacağını söyledi. Başkasının sırasını almamak için birkaç dakika çağrılmayı bekledikten sonra 3 numaralı bankodaki bayana giderek numaramı gösterdim ve ne zaman işlemimin yapılacağını sordum. Bana randevu saatimin geçtiğini güvenlik amirine giderek yeniden numara almamı söyledi. Randevu saatim geçtiyse numaratör bana niçin numara versin ayrıca üzerinde güncel saat var.


Güvenlik görevlisi arkadaşa durumu izah edince beni muayene istasyonu müdür yardımcı olduğunu söylediği arkadaşa götürdü. Kendisi bir yere telefon ettikten sonra çok kaba bir şekilde bana sıra numaramın geçtiğini ve muayene olamayacağımı söyledi bu arada arkasındaki arkadaşlar bana bakarak dalga geçer gibi gülmeye başladılar. Ne yapacağımı sorduğumda bana müşteri ilişkilerini arayıp yeni randevu almam gerektiğini söyledi. Müşteri ilişkilerini aradım ve durumu izah ettim bana yeni randevu oluşturmam gerektiğini söyledi. Durumu şikayet etmek istediğimi mağdur edildiğimi söylediğimde müşteri temsilcisi durumumu yarım yamalak yazdığını hissettiğim için kayıt numarası istedim bana kayıt numarası veremeyeceklerini söyledi. Bu kadar dolaştıktan sonra bana muayenemin son günü olmasına rağmen bu uygulama yapıldı ve cezalı duruma düştüm. Şimdi benim maddi ve zaman kaybımı kim karşılayacak çalışanların bu vurdumduymaz ve umursamaz halinin sebebi nedir. O ona gönderiyor o diğerine sonrada bugün git yarı gel deniyor. Bir numara vermek bu kadar mı zor... İnsanların işlerine yardımcı olmak için mi yoksa köstek olmak için mi orada oturuyorlar. Madem numara verilemeyecekse beni niçin kapı kapı dolaştırıyorlar. Burası bu kadar başıboş bir müessese mi? Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.


Saygılarımla.

Ahmet Ahmet 2.534 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tüvtürk Temsilcisi06 Kasım

    Sayın Müşterimizin şikayeti ile ilgili; Müşterimizin iletmiş olduğu telefon numarasından geri dönüş yapılarak detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır. Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz ve www.tuvturk.com.tr internet sitemiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, güvenli yolculuklar dileriz. Saygılarımızla, TÜVTÜRK

Ziyaretçi Yorumları